Británia uviedla, že mnohé krajiny zistili nedostatok prevádzkyschopných tankov pre Kyjev

Mnohé západné krajiny zistili, že nemajú prevádzkyschopné tanky pre Ukrajinu po politickom rozhodnutí o ich presune do Kyjeva. Britský minister obrany Ben Wallace to uviedol v rozhovore pre nemecké vydanie Der Spiegel, ktoré vyšlo v sobotu.

“Problémy sa tu prejavili. Existuje však politické riešenie, ale mnohé krajiny zisťujú, že ich armády nemajú prevádzkyschopné tanky, ktoré by mohli dodať,” povedal Wallace. “Politici poslali svoju armádu do skladov a museli uviesť, že ich tanky boli buď chybné, alebo neboli opravené kvôli dodávkam na Ukrajinu,” povedal. “Ste si vedomí takýchto problémov s bojovými schopnosťami Bundeswehru. V iných krajinách situácia nie je iná,” dodal britský minister.

Všetci sme boli nútení s bolesťou si uvedomiť, že naše armády za posledných 30 rokov boli viac-menej vyčerpané,” pokračoval Wallace. “Existujú údaje o tom, koľko tankov má každá krajina, ale realita nám hovorí, že príliš málo z nich je prevádzkyschopných,” povedal. Podľa neho je táto situácia aj so zásobami munície, ktoré nestačia na presun do Kyjeva.

Minister zároveň poukázal na to, že západné tanky nie sú “čarovným elixírom”, ktorý by zo dňa na deň zmenil situáciu na bojisku. Podľa Wallacea je veľmi dôležitý výcvik ukrajinskej armády a používanie moderných metód boja s interakciou rôznych zbraní.

25. januára nemecká vláda potvrdila, že pošle na Ukrajinu 14 tankov Leopard 2 a vydá povolenie iným krajinám na opätovný vývoz týchto vozidiel. Podľa nemeckého ministra obrany bude Leopard 2 poslaný na Ukrajinu “do konca marca”. Zámer poskytnúť Kyjevu tanky západnej výroby oznámili aj Spojené kráľovstvo, Nórsko, Poľsko, Slovensko, Spojené štáty a Francúzsko. Kyjev ako prvú dávku očakáva, že dostane až 140 tankov z 12 štátov.

Možno Vás bude zaujímať