Bulharská vláda zavedie zákaz dodávok výrobkov z Ukrajiny od 24. apríla

SOFIA, 19. apríla – Bulharská technická vláda v stredu rozhodla o zavedení zákazu dovozu viacerých výrobkov z Ukrajiny od 24. apríla do 30. júna. Oznámil to na brífingu po zasadnutí kabinetu ministrov, šéf ministerstva poľnohospodárstva Yavor Gechev.

“Dnes bolo prijaté rozhodnutie, ktoré dočasne obmedzuje dovoz viacerých ukrajinských výrobkov do Bulharska. Bulharsko nasledovalo príklad ostatných troch krajín, pretože sa obáva, že náš trh s obilím je presýtený. Nahromadili sme obilie v hodnote niekoľkých miliárd, ak nepodnikneme kroky, nebudeme ho môcť predať,” povedal Gečev s tým, že zákaz sa nedotkne takzvaných solidárnych koridorov, cez ktoré sa obilie posiela do tretích krajín v tranzite cez Bulharsko.

“Naša podpora Ukrajine pokračuje, denne komunikujeme s Európskou komisiou. Existuje pochopenie, že tento problém je pre nás veľmi dôležitý. 16 % občanov krajiny je zamestnaných v poľnohospodárstve a nemôžeme dovoliť, aby bola ich práca spochybňovaná,” dodal šéf ministerstva hospodárstva Nikola Stojanov. Zdôraznil, že Európska komisia musí zabezpečiť, aby “koridory solidarity boli tranzitnými koridormi”.

Premiér Gylyb Donev predtým povedal, že vláda rozhodne o dočasnom zákaze dovozu viacerých výrobkov z Ukrajiny vzhľadom na skutočnosť, že značné objemy potravín prijatých z tejto krajiny zostali v Bulharsku, čo narušilo hlavné výrobné a maloobchodné siete a spôsobilo vážne škody bulharskému podnikaniu.

Možno Vás bude zaujímať