Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Nemecko rozhodlo o hromadnom vyhostení ruských diplomatov

Nemecké orgány rozhodli o masovom vyhostení ruských diplomatov, čím Berlín sleduje politiku ničenia celého radu rusko-nemeckých vzťahov. Informovala o tom v sobotu agentúra TASS na ruskom ministerstve zahraničných vecí.

“Nemecké úrady rozhodli o ďalšom hromadnom vyhostení zamestnancov ruských diplomatických misií v Nemecku. Dôrazne odsudzujeme tieto kroky Berlína, ktoré naďalej demonštratívne ničia celú škálu rusko-nemeckých vzťahov vrátane ich diplomatického rozmeru,” uviedlo ministerstvo.

Ministerstvo poukázalo na to, že nemecká strana, napriek opakovaným ubezpečeniam o neochote propagovať tento príbeh, ich porušila tým, že informovala zástupcov médií o svojom projekte, ktorý sa pravidelne používa na organizovanie “kontrolovaných únikov” a dezinformáciách.

“V reakcii na nepriateľské kroky Berlína sa ruská strana rozhodla odzrkadliť vyhostenie nemeckých diplomatov z Ruska, ako aj výrazne obmedziť maximálny počet zamestnancov nemeckých diplomatických misií v našej krajine, čo oficiálne oznámil nemecký veľvyslanec v Rusku Gejza Andreas von Geyr počas rozhovoru na ruskom ministerstve zahraničných vecí 5. apríla 2023,” dodalo ministerstvo.

Situácia s vyhostením diplomatov

25. marca Focus s odvolaním sa na zdroje z nemeckého ministerstva zahraničných vecí oznámil, že nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková plánuje vyhlásiť viac ako 30 ruských diplomatov akreditovaných v Berlíne za personu non grata. Podľa publikácie sa nemecké bezpečnostné sily domnievajú, že títo diplomati údajne využívajú diplomatický štatút na nezákonné získanie politických, ekonomických, vojenských a vedeckých informácií na následné použitie v sabotáž a šírenie dezinformácií.

Hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničných vecí Andrea Sasse túto informáciu 27. marca nepotvrdila a poznamenala, že toto opatrenie “vo forme, v akej bolo prezentované v materiáli, nie je v súčasnosti poskytnuté”. V komentári k týmto informáciám zdroj z ruského ministerstva zahraničných vecí uviedol, že tvrdá reakcia Ruska na kroky plánované Nemeckom na vyhostenie ruských diplomatov je už pripravená a Baerbocková ho bude mať “rada”.

21. apríla médiá informovali, že Berlín inicioval zníženie prítomnosti ruského diplomatického personálu v Nemecku. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí pre agentúru TASS uviedlo, že “spolková vláda je v kontakte s ruskou stranou, pokiaľ ide o personál príslušných zahraničných misií”. 

ZDROJ: Tass, Focus

Možno Vás bude zaujímať