Bývalému prezidentovi Peru hrozí až 20 rokov väzenia

LIMA (8. december) – Zvrhnutý bývalý prezident Peru bol obvinený z organizovania povstania, informovali v stredu noviny El Comercio.

Podľa publikácie bol Castillo v súčasnosti zadržaný políciou a umiestnený do predsúdneho väzenského zariadenia na 10 dní na základe obvinení zo spáchania viacerých trestných činov. Najzávažnejším z nich je pokus o vzburu (článok 346 peruánskeho trestného zákonníka), za ktorý hrozí trest odňatia slobody na 10 až 20 rokov. Okrem toho je bývalá hlava štátu obvinená zo zneužitia moci a porušenia verejného mieru. Zosadený prezident sa objavuje aj v mnohých trestných veciach súvisiacich s korupčnými trestnými činmi, ktoré sa začali počas jeho funkčného obdobia.

V stredu bol Castillo odvolaný z moci parlamentom, pričom samotný prezident oznámil rozpustenie Kongresu (parlamentu) a zavedenie zákazu vychádzania v krajine. Zákonodarcovia hlasovanie nezrušili a schválili rezignáciu hlavy štátu. Armáda a polícia sa vyjadrili na podporu Kongresu. Krátko nato zložila prísahu ako hlava štátu prvá viceprezidentka Peru Dina Boluarte. 

Zdroj: El Comercio/r24n

Možno Vás bude zaujímať