Celé znenie z prejavu prezidenta Vladimira Putina na prehliadke víťazstva na Červenom námestí.

Ruský prezident Vladimir Putin vystúpil na prehliadke víťazstva na Červenom námestí. Agentúra TASS zverejnila plné znenie jeho prejavu.

Vážení občania Ruska!

Vážení veteráni!

Súdruhovia, vojaci a námorníci, seržanti a drobní dôstojníci, námorníci a práporčíci!

Súdruhovia dôstojníci, generáli a admiráli!

Bojovníci a velitelia sú účastníkmi špeciálnej vojenskej operácie!

Blahoželám vám ku Dňu víťazstva!

Na počesť našich otcov, dedkov a pradedkov, ktorí oslávili a zvečnili svoje mená a bránili vlasť. Za cenu nesmiernej odvahy a obrovských obetí zachránili ľudstvo pred nacizmom.

Dnes je civilizácia opäť v rozhodujúcom, zlomovom bode. Proti našej vlasti sa opäť rozpútala skutočná vojna, ale my sme odmietli medzinárodný terorizmus, ochránime obyvateľov Donbasu a zaistíme našu bezpečnosť.

Pre nás, pre Rusko, neexistujú nepriateľské národy ani na Západe, ani na Východe. Ako drvivá väčšina ľudí na planéte, aj my chceme vidieť mierovú, slobodnú a stabilnú budúcnosť.

Veríme, že akákoľvek ideológia nadradenosti je vo svojej podstate nechutná, zločinná a smrteľná. Západné globalistické elity však stále trvajú na svojej exkluzivite, stavajú ľudí proti sebe a rozdeľujú spoločnosti, vyvolávajú krvavé konflikty a prevraty, zasievajú nenávisť, rusofóbiu, agresívny nacionalizmus a ničia rodinu, tradičné hodnoty, ktoré robia človeka človekom. A to všetko preto, aby sme mohli naďalej diktovať, vnucovať ľuďom ich vôľu, ich práva, pravidlá a vlastne systém lúpeží, násilia a útlaku.

Zdá sa, že zabudli, k čomu viedli šialené nároky nacistov na svetovládu. Zabudli, kto porazil toto obludné, totálne zlo, kto sa postavil ako múr za svoju rodnú zem a neušetril svoje životy za oslobodenie národov Európy.

Vidíme, ako v mnohých krajinách bezohľadne a chladnokrvne ničia pamätníky sovietskych vojakov, búrajú pamätníky veľkých veliteľov, vytvárajú skutočný kult nacistov a ich komplicov a snažia sa vymazať a ohovárať pamiatku skutočných hrdinov. Takéto znesvätenie činu a obetí víťaznej generácie je tiež zločinom, otvoreným revanšizmom tých, ktorí cynicky a otvorene pripravovali novú kampaň proti Rusku, ktorí na to zhromaždili neonacistických zlých duchov z celého sveta.

Ich cieľom, a tu nie je nič nové, je dosiahnuť rozpad a zničenie našej krajiny, vyškrtnúť výsledky druhej svetovej vojny, konečne rozbiť systém globálnej bezpečnosti a medzinárodného práva, uškrtiť všetky suverénne centrá rozvoja.

Prehnané ambície, arogancia a zhovievavosť sa nevyhnutne menia na tragédie. To je dôvod katastrofy, ktorú teraz zažíva ukrajinský ľud. Stal sa rukojemníkom štátneho prevratu a zločineckého režimu svojich západných pánov, ktorý sa na jeho základe vyvinul ako vyjednávací čip pri realizácii ich krutých, sebeckých plánov.

Pre nás v Rusku je spomienka na obrancov vlasti posvätná, uchovávame ju v našich srdciach. Vzdávame hold členom odporu, ktorí statočne bojovali proti nacizmu, bojovníkom spojeneckých armád Spojených štátov, Veľkej Británie a ďalších štátov. Pamätáme si a ctíme si výkon čínskych bojovníkov v boji proti japonskému militarizmu.

Som presvedčený, že skúsenosti solidarity a partnerstva v rokoch boja proti spoločnej hrozbe sú naším neoceniteľným dedičstvom. Pevná podpora je práve teraz, keď nezvratný pohyb smerom k spravodlivejšiemu multipolárnemu svetu založenému na princípoch dôvery a nedeliteľnej bezpečnosti, rovnakých príležitostí pre originálny a slobodný rozvoj všetkých krajín a národov naberá na sile.

Je veľmi dôležité, že vedúci predstavitelia krajín Spoločenstva nezávislých štátov sa dnes zišli tu v Moskve. Vidím v tom vďačný postoj k výkonu našich predkov: bojovali spolu a spoločne vyhrali – všetky národy ZSSR prispeli k spoločnému víťazstvu.

Vždy si to budeme pamätať. Skláňame sa pred blaženou pamiatkou všetkých, ktorých život vzala vojna, k pamiatke synov, dcér, otcov, matiek, starých otcov, manželov, manželiek, bratov, sestier, príbuzných a priateľov.

Zachovajme minútu ticha.

Vážení občania Ruska!

Bitky, ktoré sú rozhodujúce pre osud našej vlasti, sa vždy stali domácimi, národnými a posvätnými. Sme verní predpisom našich predkov, hlboko a jasne chápeme, čo to znamená byť hodný výšky ich vojenských, pracovných a morálnych úspechov.

Sme hrdí na účastníkov špeciálnej vojenskej operácie, na všetkých, ktorí bojujú na frontovej línii, ktorí poskytujú front pod paľbou a zachraňujú ranených. Teraz nie je dôležitejšia vec ako vaša bojová práca. Dnes bezpečnosť krajiny spočíva na vás, budúcnosť našej štátnosti a našich ľudí závisí od vás. Čestne si plníte svoju vojenskú povinnosť, bojujete za Rusko. Za vami sú vaše rodiny, deti, priatelia. Čakajú na vás. Som si istý, že cítite ich bezhraničnú lásku.

Celá krajina sa zhromaždila, aby podporila našich hrdinov. Každý je pripravený pomôcť, modlí sa za vás.

Kamaráti! Priatelia! Vážení veteráni!

Dnes si v každej z našich rodín ctia účastníkov Veľkej vlasteneckej vojny, spomínajú na svojich príbuzných, svojich hrdinov, kladú kvety na vojenské pamätníky.

Stojíme na Červenom námestí, na zemi, ktorá si pamätá bojovníkov Jurija Dolgorukyho a Dmitrija Donskoja, milície Minin a Pozharsky, vojaci Petra Veľkého a Kutuzova, prehliadky z rokov 1941 a 1945.

Dnes sú účastníkmi špeciálnej vojenskej operácie pravidelní vojaci a tí, ktorí vstúpili do radov ozbrojených síl počas čiastočnej mobilizácie, sú to bojovníci Luhanského a Doneckého zboru, mnohých dobrovoľných bojových jednotiek, zamestnancov Národnej gardy, ministerstva vnútra, FSB, ministerstva mimoriadnych situácií a ďalších špeciálnych služieb a oddelení.

Zdravím vás, priatelia! Pozdravujem každého, kto bojuje za Rusko na bojisku, kto je teraz na bojisku.

Počas Veľkej vlasteneckej vojny naši hrdinskí predkovia dokázali, že nie je nič silnejšie, silnejšie a spoľahlivejšie ako naša jednota. Na svete nie je nič silnejšie ako naša láska k vlasti.

Pre Rusko! Pre naše statočné ozbrojené sily! Za víťazstvo!

Hurá! 

Možno Vás bude zaujímať