CHORVÁTSKO: Prezident Milanović obvinil premiéra Plenkovića, že ak by mohol, priviedol by Chorvátsko do vojny na Ukrajine

Slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktoré vyslovil po pondelkovej konferencii v Paríži, že nevylučuje vyslanie francúzskych vojakov na Ukrajinu a necháva otvorenú možnosť, aby tam poslali svojich vojakov členovia aliancie NATO, pretože „Rusko nenechá vyhrať“ – vyvolal búrlivé reakcie v európskej verejnosti a medzi politickými kruhmi.

Včera (utorok) lídri Poľska, Slovenska a Česka hovorili o takýchto vyhláseniach v zmysle, že nemienia poslať svojich vojakov na Ukrajinu a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg dal „bodku na i“ tým, že NATO neplánuje poslať svojich vojakov na Ukrajinu.

Včera na rovnakú otázku reagoval chorvátsky prezident Zoran Milanović, ktorý povedal, že na Ukrajine nebude bojovať ani jeden chorvátsky vojak, kým on bude najvyšším veliteľom armády. Zároveň obvinil premiéra Andreja Plenkovića, ktorý sa na spomínanej konferencii zúčastnil, že ak by mohol, priviedol by Chorvátsko do vojny v tejto krajine.

Chorvátsky premiér Andrej Plenković na summite v Paríži

Milanovićova reakcia nasledovala po Plenkovićovom vyhlásení, že „v chorvátskom parlamente chýbali štyri hlasy na schválenie účasti Chorvátska na výcvikovej misii ukrajinských vojakov“, takže „keďže sa nám nepodarilo ani v tej symbolike, neponúkli sme ani možnosť pre chorvátskych vojakov na Ukrajinu“.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a chorvátsky premiér Andrej Plenković

“Vyhlásenie premiéra Andreja Plenkoviča po návrate zo summitu západných spojencov Ukrajiny v Paríži definitívne potvrdilo, že Andrej Plenković je premiér s nebezpečnými úmyslami, ktorý, ak by mohol, priviedol Chorvátsko a chorvátskych vojakov do vojny na Ukrajine,” povedal Milanović v tlačovej správe. Z jeho slov je zrejmé, že Chorvátsko neponúklo vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu len preto, že Plenković teraz nemôže počítať s podporou chorvátskeho parlamentu a prezidenta republiky v takejto hlúposti,“ dodal Milanović.

Chorvátsky prezident Zoran Milanović

Ak by neexistoval chorvátsky parlament a prezident republiky, je jasné, že Plenković by priamo vtiahol Chorvátsko do vojny na Ukrajine,“ zdôraznil Milanović.

Summit v Paríži

Jediným riešením sú rokovania

„V koho mene a v koho záujme si Plenković nárokuje právo zúčastniť sa diskusií o účasti chorvátskych vojakov vo vojne na Ukrajine? Presadzuje Plenković zavedenie povinného vojenského výcviku v Chorvátsku s cieľom pripraviť chorvátskych vojakov na vojnu na Ukrajine?“ spýtal sa Milanović.

Tlačová správa zdôrazňuje, že Milanovićov postoj je „pevný a jasný“ a uvádza, že „zatiaľ čo je prezidentom krajiny a najvyšším veliteľom ozbrojených síl Chorvátskej republiky, na Ukrajine nebude bojovať ani jeden chorvátsky vojak. “

Jediným riešením vojny na Ukrajine je podľa neho dosiahnuť mierovú dohodu, ktorá zabráni novým obetiam a zachráni tisíce životov.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *