Návrh na vyslanie vojakov na Ukrajinu niekoľko týždňov skúmali spojenci Francúzska

Francúzsko informovalo svojich spojencov o svojom návrhu  na vyslanie vojakov na Ukrajinu niekoľko týždňov pred stretnutím v Paríži a Spojené štáty túto myšlienku vo všeobecnosti podporili, uviedla tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na európsky vojenský zdroj.

Agentúra s odvolaním sa na zdroj uviedla, že Spojené štáty podporujú túto iniciatívu, ktorú európski spojenci zvažovali niekoľko týždňov.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron po stretnutí v Elyzejskom paláci 26. februára povedal, že účastníci sa pozreli na vyslanie pozemných jednotiek na Ukrajinu. Aj keď sa v tejto téme nedosiahol konsenzus, do budúcnosti si nechal otvorené dvere aj pre takýto scenár. Parížskej konferencie o Ukrajine sa zúčastnil nemecký kancelár Olaf Scholz, poľský prezident Andrzej Duda a premiéri približne 20 krajín EÚ. Spojené štáty zastupoval námestník ministra zahraničných vecí USA pre európske a eurázijské záležitosti James O’Brien a Spojené kráľovstvo zastupoval David Cameron.

Po konferencii sa väčšina zúčastnených zaviazala, že neplánuje vyslať vojakov na Ukrajinu, aby bojovali proti Rusku.

Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov v komentári k Macronovým vyhláseniam uviedol, že ak budú na Ukrajinu vyslané západné jednotky, priamy vojenský konflikt medzi NATO a Ruskom bude nevyhnutný. Povedal tiež, že krajiny NATO “by tiež mali posúdiť” dôsledky takýchto činov a uvedomiť si ich.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *