Návrh na vyslanie vojakov na Ukrajinu niekoľko týždňov skúmali spojenci Francúzska
- Scholz povedal, že nedovolí Ukrajine používať nemecké zbrane na údery hlboko v Rusku - 14 septembra, 2024 22:41
- G7 žiada Irán, aby zastavil údajný transfer rakiet do Ruska - 14 septembra, 2024 22:32
- Pokles popularity britského premiéra: Ťažké otázky pre vládu - 14 septembra, 2024 17:16
Francúzsko informovalo svojich spojencov o svojom návrhu na vyslanie vojakov na Ukrajinu niekoľko týždňov pred stretnutím v Paríži a Spojené štáty túto myšlienku vo všeobecnosti podporili, uviedla tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na európsky vojenský zdroj.
Agentúra s odvolaním sa na zdroj uviedla, že Spojené štáty podporujú túto iniciatívu, ktorú európski spojenci zvažovali niekoľko týždňov.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron po stretnutí v Elyzejskom paláci 26. februára povedal, že účastníci sa pozreli na vyslanie pozemných jednotiek na Ukrajinu. Aj keď sa v tejto téme nedosiahol konsenzus, do budúcnosti si nechal otvorené dvere aj pre takýto scenár. Parížskej konferencie o Ukrajine sa zúčastnil nemecký kancelár Olaf Scholz, poľský prezident Andrzej Duda a premiéri približne 20 krajín EÚ. Spojené štáty zastupoval námestník ministra zahraničných vecí USA pre európske a eurázijské záležitosti James O’Brien a Spojené kráľovstvo zastupoval David Cameron.
Po konferencii sa väčšina zúčastnených zaviazala, že neplánuje vyslať vojakov na Ukrajinu, aby bojovali proti Rusku.
Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov v komentári k Macronovým vyhláseniam uviedol, že ak budú na Ukrajinu vyslané západné jednotky, priamy vojenský konflikt medzi NATO a Ruskom bude nevyhnutný. Povedal tiež, že krajiny NATO “by tiež mali posúdiť” dôsledky takýchto činov a uvedomiť si ich.