Lídri štátov z východného krídla si umývajú ruky od Macrona: „Vojakov na Ukrajinu nevyšleme“. Po kritike, Francúzsko „aktualizovalo“ svoj včerajší návrh
- Čo sa stane s ruskými základňami v Sýrii? - 9 decembra, 2024 18:57
- Izrael potvrdil, že v Sýrii zničil „chemické zbrane“ - 9 decembra, 2024 18:20
- Ako manželka Bašára al-Asada Asma sa z „púštnej ruže“ zmenila na „prvú dámu z pekla“ - 9 decembra, 2024 17:41
Správy o tom, že francúzsky prezident Emmanuel Macron ponechal otvorenú možnosť vyslania francúzskych vojakov na Ukrajinu a že „Rusku nesmie byť dovolené vyhrať“ v konflikte na Ukrajine, vyvolali veľký ohlas medzi domácou a svetovou verejnosťou. Samozrejme aj v Rusku, kde tamojšie ministerstvo zahraničných vecí prostredníctvom slov svojej hovorkyne Marie Zacharovovej povedalo, že „Macron si nie je vedomý situácie a nie je si vedomý toho, čo hovorí“.
Lídri krajín z východného krídla NATO reagovali rýchlo
V predvečer svojej pondelkovej cesty do Paríža, kde vysokí predstavitelia viac ako 20 krajín diskutovali o možnostiach zvýšenia pomoci Ukrajine, slovenský premiér Robert Fico povedal, že niektorí na Západe zvažujú, či uzavrieť bilaterálne dohody o vyslaní svojich vojakov na Ukrajinu. Fico zdôraznil, že jeho vláda nemá v pláne vyslať slovenských vojakov, ale nespresnil podrobnosti, ktoré krajiny NATO by mohli o takýchto dohodách uvažovať.
Český premiér Petr Fiala sa k tejto otázke odmietol vyjadriť, zdôraznil však, že jeho krajina „rozhodne nechce poslať svojich vojakov na Ukrajinu“. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii po skončení summitu predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktorý sa konal v Prahe.
Poľský premiér Donald Tusk tiež v utorok povedal, že Varšava „nemá v pláne vyslať svojich vojakov na Ukrajinu“.
Nakoniec by Macron mohol zostať v tejto otázke izolovaný, minimálne čo sa týka štátov východnej Európy.
Po kritike, Francúzsko „aktualizovalo“ svoj včerajší návrh
„Prítomnosť západných jednotiek na Ukrajine môže byť možná na poskytnutie určitých druhov pomoci, ale táto prítomnosť neznamená ich zapojenie do ozbrojeného konfliktu,“ povedal francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné počas stretnutia Národného zhromaždenia.
„Musíme zvážiť nové akcie na podporu Ukrajiny, ktoré by spĺňali konkrétne požiadavky. Hovorím o odmíňovaní, kybernetických hrozbách, výrobe zbraní lokálne na Ukrajine. Niektoré z týchto akcií si môžu vyžadovať prítomnosť na ukrajinskom území bez prekročenia hranice zapojenia sa do konfliktu. „Nič sa nedá vylúčiť a toto je dnešný postoj prezidenta,“ povedal Stéphane Séjourné.