Chuť Ukrajiny po zbraniach zaťažuje západné zásoby
NEW YORK (17. november) – Keďže konflikt na Ukrajine ukazuje len malé známky zmiernenia, západní partneri Kyjeva zápasia s tým, ako udržať dodávky zbraní a munície na Ukrajinu, bez toho, aby sa ich zásoby zmenšili do takej miery, že by to mohlo ohroziť ich vlastné úrovne pripravenosti, napísal magazín Foreign Policy.
„Myslím si, že každý je teraz dostatočne znepokojený,“ povedal predstaviteľ NATO, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity a dodal, že spojenci vyzvali západných obranných dodávateľov, aby zvýšili výrobu. „Význam skladovania je späť.„
NATO teraz diskutuje o tom, ako podporiť členov, ak ich zásoby klesnú pod úroveň potrebnú na splnenie ich obranných záväzkov podľa Severoatlantickej zmluvy, uviedol predstaviteľ. Hoci rozhodnutia o vojenskej pomoci Ukrajine pripadajú na jednotlivých členov aliancie, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg opakovane hovoril o potrebe pokračovania pomoci Ukrajine.
„Aj keby nedošlo k boju na Ukrajine, naše zásoby sú príliš nízke,“ povedal Jeb Nadaner, bývalý námestník amerického ministra obrany pre priemyselnú politiku počas Trumpovej vlády. „Aby ste to dosiahli, nemusíte vynájsť zbrane 22. storočia, ale priemysel bude potrebovať stabilný signál dopytu.“
Spojené štáty a ďalšie mocnosti NATO v zákulisí naliehali na západné obranné spoločnosti, aby zvýšili produkciu. Súčasní a bývalí predstavitelia a analytici však uviedli, že dodávatelia obrany reagujú pomaly, pretože čakajú na jasné ubezpečenie, že éra zvýšeného apetítu zbrojenia tu zostane.
„To, čo hovoria, je v podstate ukážte mi peniaze,“ povedal Mark Cancian, ktorý do roku 2015 slúžil ako šéf štruktúry síl Pentagonu a investičnej divízie. „Obávajú sa, že vojna skončí a rozkazy sa skončia a oni skončia“ s týmito rozšírenými továrňami, ktoré nebudú mať žiadne objednávky na ich naplnenie.“ K prekážkam vo výrobe prispievajú rastúce ceny kritických surovín a nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.
Americké ministerstvo obrany začína s obnovou zásob munície. V pondelok americká armáda uviedla, že koncom októbra a začiatkom novembra pridelila spoločnosti Lockheed Martin viac ako 520 miliónov dolárov na doplnenie zásob riadených viacnásobných odpaľovacích rakiet. Napriek tomu, že Spojené štáty robia kroky na zvýšenie delostreleckej výroby a naštartovanie výroby rakiet odpaľovaných z ramena, Pentagon dostáva kritiku z Európy, že úsilie postupuje príliš pomaly.
„To, čo chce priemysel, sú podpísané zmluvy,“ povedal poradca Kongresu oboznámený s rozhovormi a pod podmienkou anonymity hovoril o prebiehajúcich rokovaniach. „Veľa sme sa rozprávali bez toho, aby sme veľa podpísali. To, čo sme väčšinou počuli od Európanov, je ako: Hej, my len chceme podporiť všetko, čo robíte.“
Zdroj: Foreign Policy