(ARCHÍV) Sledujte sovietskych pilotov na prvom lete ZSSR – USA nad severným pólom

Na archívnych záberoch natočených v roku 1937 je sovietsky pilot Valerij Čkalov, druhý pilot Georgij Baidukov a navigátor Alexander Beljakov, ktorí uskutočnili vôbec prvý transarktický let bez medzipristátia zo ZSSR do USA.

Posádka v jednomotorovom stroji ANT-25 opustila letisko Šchelkovo pri Moskve 18. júna smerom k severnému pólu. 20. júna bezpečne pristáli na vojenskom letisku neďaleko Vancouveru vo Washingtone po viac ako 63 hodinách a 9 130 kilometroch (5 673 míľ).

Na záberoch sú aj občania USA, ktorí vítajú sovietsky tím.

Posádka sa potom vydala na celoštátne turné po USA, vrátane stretnutia s prezidentom Rooseveltom a prehliadky v New Yorku. Misia mala prekonať svetový rekord v dĺžke letu v priamej línii, no hoci sa to údajne nepodarilo dosiahnuť, Sovieti oznámili, že bol stanovený ďalší cieľ; nadviazanie pravidelnej linky v najkratšom smere medzi dvoma krajinami ležiacimi na dvoch pologuliach nad severným pólom.

Ďalšia sovietska posádka ANT-25, ktorú tvorili Michail Gromov, Andrej Jumašev a Sergej Danilin, prekonala svetový rekord svojím letom 12. júla 1937. Tím dokázal prekonať 11 500 kilometrov za 62 hodín a 17 minút.

Tento archívny záznam je zverejnený ako súčasť ‘100 kľúčových udalostí v Rusku v 20. a 21. storočí’, spoločného projektu medzi Ruptly a Ruským štátnym archívom dokumentárnych filmov a fotografií.

Zdroj: Ruptly

Možno Vás bude zaujímať