Východný Jeruzalem: Tisíce ľudí sa zhromaždili pri Západnom múre, aby požehnali Paschu napriek rastúcemu napätiu

Tisíce židovských veriacich sa zhromaždili pri Západnom múre vo východnom Jeruzaleme, aby sa v pondelok zúčastnili na tradičnom ceremoniáli veľkonočného kňazského požehnania. Zábery ukazujú ľudí, ktorí smerujú k Západnému múru a prechádzajú bezpečnostnou bránou pri vchode predtým, ako sa začnú modliť.

Obrad, nazývaný v hebrejčine “Birkat Kohanim”, sa koná počas stredných dní (Chol Hamoed) sviatkov Pesach a Sukot. Každoročne priťahuje množstvo oddaných a davy často pretekajú z námestia pri múre do blízkeho okolia. “Prišiel som z Jokoumu, aby som každý rok strávil veľkonočné sviatky. Som na tomto mieste. Nech Boh ochraňuje naše mesto a našich vojakov. Šťastný Eid všetkým,” povedal Efraim, jeden z účastníkov.

V čase, keď existoval chrám, prinášali obete a uctievali Boha v chráme. Teraz nemáme chrám, ale aspoň máme západnú stenu, ktorá je posledným zvyškom chrámu, kde sa modlíme a uctievame,” dodal ďalší miestny obyvateľ.

V stredu izraelská polícia už druhýkrát za mesiac vtrhla do mešity al-Aksá a zatkla stovky ľudí, pričom vtrhla do areálu mešity s použitím omračujúcich granátov a oceľových nábojov potiahnutých gumou. Približne 2 500 policajtov bolo údajne vyslaných do Jeruzalema v nedeľu počas kňazského požehnania. Dôvodom boli pretrvávajúce nepokoje v mešite al-Aksá na Chrámovej hore, ktorá sa nachádza neďaleko.

Možno Vás bude zaujímať