Maďarský minister zahraničných vecí pricestoval do Moskvy na rokovania o energetike

Peter Szijjártó sa plánuje stretnúť s podpredsedom vlády Alexandrom Novakom a generálnym riaditeľom Rosatomu Alexejom Lichačovom

BUDAPEŠŤ, 11. apríl – Minister zahraničných vecí a zahraničných ekonomických vzťahov Maďarska Peter Szijjártó pricestoval do Moskvy, kde bude rokovať o spolupráci s Ruskom v oblasti energetiky. Šéf maďarského ministerstva zahraničných vecí uviedol, že sa plánuje stretnúť s podpredsedom vlády Alexandrom Novakom a šéfom Rosatomu Alexejom Lichačovom.

“Dnes budeme v Moskve diskutovať o najdôležitejších otázkach spolupráce s cieľom zaistiť bezpečnosť maďarských dodávok energie – najprv s podpredsedom vlády Alexandrom Novakom, ktorý sa zaoberá energetikou, a potom s generálnym riaditeľom Rosatomu Alexejom Lichačovom,” napísal Szijjártó na svojej facebookovej stránke.

Poznamenal tiež, že Európa celkom úspešne prežila zimu, ktorá sa ukázala byť teplá, a preto priaznivá z hľadiska dodávok energie. “Medzinárodná energetická agentúra však jasne varovala, že vzhľadom na prudko rastúci dopyt po energii v dôsledku reštartu čínskej ekonomiky a extrémne pomalé tempo rozvoja európskej energetickej infraštruktúry sa budúcu zimu objavia skutočné ťažkosti,” pokračoval minister zahraničných vecí.

Szijjártó pripomenul, že “bezpečnosť dodávok energie v Maďarsku si vyžaduje nepretržitú prepravu plynu, ropy a jadrového paliva”. “Na splnenie týchto troch podmienok musí byť maďarsko-ruská energetická spolupráca nepretržitá. Nie je to o politickom vkuse, je to o fyzike,” napísal Szijjártó.

Maďarsko naďalej dostáva ruskú ropu ropovodom Družba a plyn cez Turecký prúd a jeho vetvy cez Bulharsko a Srbsko. Okrem toho jadrová elektráreň Paks, ktorá vyrába polovicu všetkej elektriny v krajine, používa ruské jadrové palivo. Stanica sa pripravuje na výstavbu dvoch nových jadrových blokov v rámci projektu Rosatom. 

Možno Vás bude zaujímať