Čína je kategoricky proti rozmiestneniu amerických rakiet v ázijsko-tichomorskom regióne

Čína je proti rozmiestneniu rakiet stredného doletu Spojenými štátmi v ázijsko-tichomorskom regióne a vyzýva Washington, aby rešpektoval bezpečnostné záujmy ostatných, uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning na pravidelnom tlačovom brífingu.

Čína vždy rozhodne vystupovala proti rozmiestneniu rakiet stredného doletu v ázijsko-tichomorskom regióne alebo ich posilnenému rozmiestneniu v blízkosti čínskych hraníc s cieľom získať jednostrannú vojenskú výhodu,” zdôraznila čínska diplomatka.

Mao vyzvala Washington, aby ” rešpektoval záujmy ostatných krajín v bezpečnostnej oblasti a prestal podkopávať mier a stabilitu” v ázijsko-tichomorskom regióne.

Predtým Charles Flynn, veliaci generál armády Spojených štátov v Tichomorí, oznámil plány na rozmiestnenie rakiet stredného doletu v ázijsko-tichomorskom regióne na odstrašenie Číny. USA mali predtým na základe Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF) z roku 1987 zakázané umiestňovať jadrové a konvenčné balistické rakety, rakety s plochou dráhou letu a raketové odpaľovacie zariadenia s doletom od 500 do 5 500 kilometrov, ale v roku 2019 Spojené štáty pozastavili jej dodržiavanie. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *