Čínsky minister obrany Šang-fu: “Čínsko-americký konflikt by bol katastrofou, Peking hľadá dialóg, nie konfrontáciu”

Čínsky minister obrany Li Shangu varoval, že konfrontácia medzi Čínou a Spojenými štátmi by bola “netolerovateľnou katastrofou” a povedal, že jeho krajina hľadá dialóg a nie konfrontáciu.

V prejave k delegátom bezpečnostného samitu Shangri-La v Singapure čínsky minister obrany v generálnej uniforme Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády naznačil, že “svet je dostatočne veľký na to, aby Čína a Spojené štáty spoločne prosperovali”.

“Čína a USA majú odlišné systémy a líšia sa mnohými inými spôsobmi. To by však nemalo brániť obom stranám v hľadaní spoločného základu a spoločných záujmov pri rozvoji a prehlbovaní bilaterálnej spolupráce,” povedal Li.

Lee nepriamo kritizoval Spojené štáty a obvinil “niektoré krajiny” zo zintenzívnenia pretekov v zbrojení a úmyselného zasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín. “Vzájomný rešpekt by mal prekonať šikanovanie a hegemóniu,” povedal čínsky minister obrany Li Šang-fu.

Americký minister obrany Lloyd Austin pokarhal Čínu za odmietnutie vojenských rozhovorov, čím ponechal obe superveľmoci v slepej uličke pre sporné otázky Taiwanu a územné spory v Juhočínskom mori.

Možno Vás bude zaujímať