CNN: “Uniknuté dokumenty Pentagonu ukázali, že USA špehovali Zelenského”

Podľa zdroja blízkeho prezidentovi Ukrajiny takáto situácia “nie je prekvapujúca”, ale Kyjev je takýmto únikom hlboko sklamaný.

Spojené štáty špehovali ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Informovala o tom v nedeľu televízia CNN s odvolaním sa na tajné dokumenty amerického vojenského oddelenia a amerických spravodajských služieb, ktoré údajne unikli na internet.

Podľa zdroja blízkeho Zelenskému takáto situácia “nie je prekvapujúca”, ale ukrajinskí predstavitelia sú takýmto únikom hlboko sklamaní.

Podľa kanála ukrajinský prezident koncom februára “navrhol zaútočiť na miesta rozmiestnenia ruských jednotiek v Rostovskej oblasti” pomocou bezpilotných vzdušných prostriedkov. Podľa kanála sa americké úrady môžu obávať, že Kyjev použije rakety dlhého doletu na území Ruska, takže Washington nechce poskytnúť Kyjevu takéto zbrane.

Zástupkyňa hovorcu Pentagonu Sabrina Singhová predtým uviedla, že americké ministerstvo obrany overuje pravosť údajne tajných dokumentov, ktoré unikli na internet. Podľa Singhovej, washingtonská administratíva na medzirezortnej úrovni “posudzuje vplyv, ktorý môžu mať tieto fotografované dokumenty na národnú bezpečnosť USA, ako aj na spojencov a partnerov” krajiny.

Podľa agentúry Reuters môžu byť dokumenty, ktoré kolujú po internete, falzifikáty. Dokumenty sa týkajú plánov Spojených štátov a NATO pripraviť ukrajinské ozbrojené sily na protiofenzívu. Mnohé materiály odhaľujúce informácie o harmonogramoch dodávok zbraní a počte vojakov boli zverejnené najmä na Twitteri a Telegrame. Agentúra zdôrazňuje, že môže ísť o jeden z najvýznamnejších prípadov úniku informácií od objavenia sa viac ako 700 tisíc dokumentov, videí a diplomatických depeší na webovej stránke WikiLeaks v roku 2013.

Možno Vás bude zaujímať