Čo videl riaditeľ MAAE v Záporožskej jadrovej elektrárni

Rafael Grossi, generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), 15. júna po tretíkrát navštívil Záporožskú jadrovú elektráreň. Predtým delegácia MAAE navštívila jadrové zariadenie v septembri a marci. Grossi tentoraz skontroloval poškodené prvky chladiaceho systému elektrárne, stavidlá, ktoré oddeľujú chladiace jazierko od vysychatej nádrže Kachovka, a šrapnely z húfnice M777 americkej výroby. Šéf MAAE uznal, že situácia je vážna, no personál elektrárne prijal opatrenia na jej stabilizáciu.

MAAE nemá potrebnú politickú vôľu mať akýkoľvek vplyv na pravidelné bombardovanie Záporožskej elektrárne, povedal pre Izvestija Sergej Ordzonikidze, bývalý námestník ruského ministerstva zahraničných vecí a bývalý námestník generálneho tajomníka OSN.

Sergej Ordzonikidze, bývalý námestník ruského ministerstva zahraničných vecí a bývalý námestník generálneho tajomníka OSN

” V Rade guvernérov MAAE, hlavnom výkonnom orgáne agentúry, prevládajú západné krajiny. Generálny riaditeľ MAAE rovnako ako generálny tajomník akejkoľvek medzinárodnej organizácie musí plniť požiadavky členských štátov, ktoré sú zastúpené. Takže v tomto zmysle Grossi, podobne ako napríklad generálny tajomník OSN, nie je osobnosťou s úplnou politickou nezávislosťou,” povedal skúsený diplomat.

Podľa jeho názoru by bolo nespravodlivé jednoznačne tvrdiť, že MAAE “hrá na západnej strane, ale hrá, to je isté.” Netreba si myslieť, že Grossi je nestranný. Možno sa tam robia nejaké technické veci, ale v politickom zmysle Ukrajinci pokračujú v ostreľovaní elektrárne rovnako ako predtým. Elektráreň stále nie je bezpečnejšia kvôli (Grossiho) návšteve,” povedal Ordzhonikidze. Poznamenal, že iba USA môžu prinútiť kyjevský režim zastaviť bombardovanie jadrového zariadenia, ale je presvedčený, že Washington si je dobre vedomý krokov Ukrajiny.

Expert na jadrovú energetiku Valentin Gibalov pre Vedomosti povedal, že opätovné spustenie jadrovej elektrárne nie je možné bez prerobenia jej chladiaceho systému alebo bez obnovy vodnej elektrárne Kachovka a nádrže. Realizácia ktorejkoľvek z týchto možností by trvala dlho, takže stav Záporožskej elektrárne je vo vzduchu, pretože de facto nedokáže vyrábať energiu v bežnom režime, vysvetlil odborník.

Možno Vás bude zaujímať