Cvičenia NATO v Kosove a Metohiji: Viac ako 25 000 vojakov sa zúčastní na “Defender Europe”, medzi nimi aj Turci

Výcviku sa zúčastní personál a jednotky z USA, Albánska, Severného Macedónska, ako aj tímy z Chorvátska a Turecka.

“Kosovo” bude po druhýkrát hostiť medzinárodné vojenské cvičenie NATO “Defender Europe 2023″, ktoré sa začína 21. mája a končí 2. júna. Zúčastní sa na ňom viac ako 1 300 vojakov z južnej srbskej provincie. Ide o širokospektrálne cvičenie plánované a vedené armádou Spojených štátov pre Európu a Afriku. Viac ako 25 000 vojakov z krajín NATO a partnerských krajín pristane v rôznych výcvikových oblastiach, aby preukázali bojové spôsobilosti, operačnú pripravenosť a zlepšili vzájomnú koordináciu,” vysvetlil vedúci oddelenia operácií a výcviku takzvaných kosovských bezpečnostných síl plukovník Ejup Macedonci.

Počas cvičenia “Defender 23” bude zapojený veľký počet personálu a jednotiek zo Spojených štátov, Albánska, Severného Macedónska, ako aj tímov z Chorvátska a Turecka, zatiaľ čo výcviku, ktorý sa konal v roku 2021, sa zúčastnili iba americké jednotky.

Kosovské jednotky budú cvičiť v Albánsku, Chorvátsku a Severnom Macedónsku, zatiaľ čo cudzinci budú trénovať na cvičiskách v Babaj v Boke a na letisku Gjakova.

Ejup Macedonci, ktorý je bezpečnostným poradcom premiéra a vojenským poradcom ministra obrany Armenda Mechaia, tvrdí, že cvičenie je dôležité pre ďalšie budovanie dôvery USA a partnerských krajín, že “Kosovo” je schopné hostiť medzinárodné vojenské aktivity.

Je tiež dôležité “opätovne potvrdiť presvedčenie, že KSF (Kosovské bezpečnostné sily) sa budujú a rozvíjajú podľa štandardov NATO ako profesionálna sila pripravená prispieť k bezpečnosti a stabilite európskeho kontinentu po boku USA a partnerov”.

Podľa “Albanian Post”, počas výcviku KSF sa zlepšia existujúce kapacity a budú sa rozvíjať nové schopnosti pechoty na bojisku.

“V súčasnosti je KSF v druhej fáze prechodu, ktorá zahŕňa vytvorenie pechotných jednotiek, bojovú silu a logistickú podporu, ako aj kapacity zdravotníckej podpory. Tretia fáza bude zahŕňať vytvorenie a výstavbu spôsobilostí palebnej podpory, čo znamená rozvoj delostrelectva, spôsobilostí leteckej podpory a podpory bojovej techniky,” vysvetľuje Ejup Macedonci.

Zdroj: RT Balkan

Možno Vás bude zaujímať