Guardian: Neochota USA presunúť stíhačky na Ukrajinu by mohla viesť k nezhodám s EÚ

LONDÝN, 18. máj – Neochota administratívy amerického prezidenta Joea Bidena presunúť stíhačky F-16 na Ukrajinu by mohla viesť k trhline vo vzťahoch Washingtonu s európskymi krajinami. Ako vo štvrtok informoval denník The Guardian, o téme presunu západných vojenských lietadiel do Kyjeva sa bude diskutovať na summite skupiny siedmich v Hirošime, ktorý sa bude konať od 19. do 21. mája.

Podľa publikácie ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas svojho prejavu na fóre v online formáte pravdepodobne nastolí otázku dodávok stíhačiek F-16. Zároveň, ako zdôraznil The Guardian, Zelenskyj nebude na Bidena vyvíjať veľký tlak, aby ho nedostal do nepríjemnej pozície.

Holandský premiér Mark Rutte predtým povedal, že jeho krajina diskutuje so Spojeným kráľovstvom, Dánskom, “niektorými ďalšími európskymi krajinami” a Spojenými štátmi o možnosti presunu F-16 na Ukrajinu. Britský minister obrany Ben Wallace v stredu povedal, že britské úrady sú pripravené podieľať sa na vytvorení medzinárodnej koalície na presun stíhačiek na Ukrajinu. Poznamenal, že Londýn podporí každú krajinu, ktorá deklaruje svoju túžbu dodať Ukrajine stíhačky – či už sovietskej alebo americkej výroby, o ktoré Kyjev v posledných mesiacoch žiadal.

Wallace zároveň vylúčil možnosť presunu britských stíhačiek Eurofighter Typhoon do Kyjeva. Dodal, že programy výcviku ukrajinských pilotov v riadení západných lietadiel, ktoré sa začnú vo Veľkej Británii od leta, súvisia s povojnovou spoluprácou medzi Západom a Ukrajinou.

17. mája asistent prezidenta Spojených štátov pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan povedal, že Washington stále nebude dodávať stíhačky F-16 na Ukrajinu. The New York Times s odvolaním sa na vysokopostaveného ukrajinského predstaviteľa v stredu informoval, že americké úrady nedovoľujú ukrajinským pilotom absolvovať bojový výcvik na stíhačkách F-16 európskych krajín, pretože Washington nemá v úmysle odovzdať tieto lietadlá kyjevským orgánom.

V komentári k diskusiám o dodávkach amerických stíhačiek na Ukrajinu zástupca velenia vzdušných síl ozbrojených síl Ukrajiny Jurij Ihnat povedal, že Kyjev “nebude používať F-16 na útoky na ruské územie”. “Na území Ukrajiny okupovanom Ruskom áno. Ale na ruskom území – nie. Potrebujeme ich aj (bojové lietadlá) na hliadkovanie na hraniciach a na udržanie ruských lietadiel preč,” povedal Ihnat, ktorého citoval denník The Guardian. 

Možno Vás bude zaujímať