Ukrajina robí z Chmeľnyckého nový Černobyľ alebo novú Buču?

Kyjev už viac ako rok vyvíja prvky scenára na obvinenie Ruska z použitia jadrových zbraní, varoval expert na radiačnú bezpečnosť Maxim Šingarkin.

Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva dáva obyvateľom pokyny týkajúce sa správania v dôsledku radiačného rizika v meste Chmeľnyckij a jeho okolí, uvádza sa v dokumente zdieľanom na sociálnych sieťach.

Po tom, čo ruské sily 13. mája zasiahli ukrajinský vojenský sklad v meste Chmeľnický na západe Ukrajiny, sa na sociálnych sieťach začali šíriť panické správy, že zasiahnutý bol aj sklad munície s ochudobneným uránom, ktorý Spojené kráľovstvo nedávno dodalo do Kyjeva.

Informácie o výbuchu munície s ochudobneným uránom ešte neboli potvrdené, ale rôzne zdroje už niekoľko dní zverejňujú “podozrivé” údaje. Jeden z najnovších sa týka poľského mesta Lublin na východe krajiny, o ktorom popredná poľská univerzita Marie Skłodowskej Kiri tvrdí, že po 13. máji namerala až niekoľkonásobok prítomnosti radiačného prachu vo vzduchu.

V ten deň došlo k silnému výbuchu západne od ukrajinského mesta Chmelnyckij, po ktorom sa vytvoril obrovský “jadrový hríb” a údajne zvýšil radiačnú aktivitu. Ako sa neskôr zistilo, stalo sa tak po ruskom útoku na muničné sklady Ozbrojených síl Ukrajiny v oblasti, kde by sa mohli skladovať tisíce granátov z ochudobneného uránu dodaných Britmi.

To sa na Ukrajine nikdy predtým nestalo.

K takémuto incidentu nedošlo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie. “Jadrový hríb” neďaleko mesta Chmeľnyckyj už podľa ukrajinských médií dosť vystrašil miestne obyvateľstvo. Dodávajú, že miestni obyvatelia sa snažia odísť, odviezť deti, kúpiť jód v lekárňach. Ako informovali ruské vojenské telegramové kanály, Rusko uskutočnilo útok – údajne raketou s plochou dráhou letu “kalibr” – na miesto so súradnicami “49.4507214600518, 26.876449564982106”. Na tomto mieste, západne od Chmeľnyckyj, na satelitnej mape môžete jasne vidieť les, v ktorom sú viditeľné aj hangáre.

Dalo by sa povedať, že detonáciu spôsobili samotné ozbrojené sily Ukrajiny, ale ruské ministerstvo obrany tiež potvrdzuje údaje o útoku v správe zo 14. mája, v ktorej uviedli, že “muničný sklad Ozbrojených síl Ukrajiny neďaleko mesta Chmeľnyckyj bol zničený”.

Zničené zariadenie je podľa ruského portálu –“Carigrad” 649. leteckým skladom raketových zbraní a munície medzi dedinami Grusevica a Malaševci. Celkovo bolo v zariadení asi 20 hangárov, ktoré tam už nie sú, hovorí zdroj. Explózia, ktorá nasledovala po náraze, bola taká silná, že zdvihla oblak prachu vo výške 10 kilometrov. “Dá sa len hádať, koľko obrovského množstva munície bolo v tomto zariadení a či tieto sklady mali veľký strategický význam pre Ozbrojené sily Ukrajiny,” píše zdroj.

Čo bolo v týchto skladoch?

Po výbuchu začali ruské aj ukrajinské médiá šíriť informácie, že žiarenie v Chmelnyckej oblasti vzrástlo z 80-100 nSv na 140-160 nSv (nanosivert). Tieto údaje potvrdzuje ukrajinský zdroj – portál “Sejvekobot”. Podobné hodnoty radiácie na mape sú však viditeľné aj v iných oblastiach, kde k takýmto výbuchom nedošlo. Ale odkiaľ pochádza také veľké “jadrové žiarenie”?

Podozrenie najprv padá na predpoklad, že v skladoch nevybuchla obyčajná munícia, ale náboje s ochudobneným uránom, ktoré boli koncom apríla dodané do Kyjeva z Veľkej Británie pre britské tanky Challenger 2.

25. apríla námestník ministra obrany James Hippie potvrdil, že Londýn poslal muníciu pre britské tanky, vrátane munície s ochudobneným uránom.

Briti už dlho hovoria o plánoch poslať na Ukrajinu muníciu s ochudobneným uránom, na čo reagovali ruskí predstavitelia. Ruský prezident Vladimir Putin prisľúbil, že dodávky takýchto zbraní nezostanú bez odpovede. Ruské ministerstvo obrany varovalo Západ, že dodávka takýchto granátov na Ukrajinu predstavuje nebezpečenstvo pre územie a obyvateľstvo.

Krajiny NATO používali tento typ munície už predtým, granáty z ochudobneného uránu ukázali svoju silu mimoriadne smutným spôsobom – USA a spojenci ich použili pri bombardovaní Juhoslávie a Iraku, kde výskyt rakoviny odvtedy prudko vzrástol medzi civilistami aj armádou.

“Po použití munície s ochudobneným uránom budú kontaminované obrovské poľnohospodárske oblasti na území Ukrajiny, čo spôsobí obrovské ekonomické škody agropriemyselnému komplexu krajiny, predovšetkým ornej výrobe a živočíšnej výrobe, čo ohrozí vývoz poľnohospodárskych produktov z územia Ukrajiny na mnoho desaťročí,” povedal Igor Kirilov.

Je to provokácia?

Ukrajinská armáda nepochybne plánovala použiť nové rakety v Donbase, kde je hladná po úspechu, predpokladá “Carigrad”.

“Všetok tento urán sa mal dostať tam – na nové územia Ruskej federácie, otráviť tam pôdu, ľudí, flóru a faunu, otráviť ruských vojakov,” varuje zdroj.

“To všetko naznačuje, že západná Ukrajina nepovažuje bývalú východnú Ukrajinu za svoju vlastnú krajinu a neverí, že si ju dokáže udržať, takže ničí všetko pred sebou. Hitler vydal rozkaz zaplaviť berlínsku podzemnú železnicu, keď tam prenikli sovietski vojaci. Rovnaký príbeh. To znamená, že Ukrajina je pripravená použiť akékoľvek zbrane na zachovanie svojho nacistického skorumpovaného režimu,” poznamenal vojenský expert Igor Nikulin, bývalý člen Komisie OSN pre biologické zbrane.

Ale opak sa stal: Rusko, uvedomujúc si presne to, čo Kyjev robí, zničil všetku túto muníciu na jednom mieste a zabránil jej rozptýleniu po celej krajine, “Carigrad” je si istý.

Obviňujú Rusko

Expert na radiačnú bezpečnosť Maxim Shingarkin si je istý, že výbuch zničil granáty, ale neuvoľnil urán, pretože vyžaduje veľmi vysokú teplotu.

“Teplota výbuchu TNT je asi 300 stupňov. Podľa toho sa vznieti pušný prach, nie hlaveň pištole. Hypoteticky povedané, aj keby tam dopadla ťažká detonačná bomba, došlo by k veľkému výbuchu a sekundárne uvoľnenie, ktoré tvorí oblak dymu,“ vysvetlil Shingirkin.

Vynára sa otázka, či má Ukrajina v úmysle zmeniť útok na sklady v Chmeľnyckej oblasti na ďalšiu Buču a obviniť Rusko z ničenia nebezpečných rakiet. Podľa všetkého by podľa Kyjeva bolo oveľa humánnejšie použiť ich na Donbase, medzinárodné spoločenstvo by určite nebolo proti.

“Faktom je, že už viac ako rok sa pripravujú a vypracúvajú prvky scenára, aby obvinili Rusko z použitia jadrových zbraní. A nemusíte dlho hľadať radiáciu na Ukrajine – v černobyľskej zóne sú všetky druhy radiácie,” povedal Šingarkin.

Podľa neho prebieha nové kolo informačnej kampane, v ktorej sa uskutoční incident v sklade Ozbrojených síl Ukrajiny pri Chmelnyckom a stane sa súčasťou obvinení proti Rusku.

Možno Vás bude zaujímať