Dokončenie čiastočnej mobilizácie v Ruskej federácii a energetická kríza v Kyjeve 

Čiastočná mobilizácia, ktorá začala v Rusku 21. septembra bola úspešne ukončená. V piatok o tom informoval minister obrany Sergej Šojgu na stretnutí s prezidentom Putinom. Zmobilizovaných bolo 300 tisíc ľudí, zásobovanie vojsk bude pokračovať len prijatím dobrovoľníkov a kandidátov na službu na základe zmluvy.

Podľa šéfa Ministerstva obrany Ruskej federácie išlo 82 tisíc mobilizovaných do zóny špeciálnej vojenskej operácie. Polovica z nich už “funguje ako súčasť jednotiek”, zvyšok pokračuje v tréningu na cvičisku.

Ruský prezident poďakoval všetkým, ktorí sa pripojili k radom ozbrojených síl, a nariadil modernizovať prácu vojenských komisariátov a poslať do prvej línie iba vycvičených a vybavených bojovníkov. Prezident nazval vybavenie, školenie a koordináciu mobilizovaných v súčasnosti najdôležitejšími úlohami, pretože ľudia by sa mali cítiť sebaisto, “ak sa majú zúčastniť priamo na nepriateľských akciách”.

“Veľký výpadok prúdu na Ukrajine”

V Kyjeve a ďalších ukrajinských mestách pretrvávajú problémy s dodávkami elektrickej energie spôsobené poškodením energetickej infraštruktúry. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko nevylúčil možnosť “veľkého výpadku” v ukrajinskom hlavnom meste a vyzval domácich spotrebiteľov a podniky, aby šetrili čo najviac elektriny. Mestské úrady odstránili z trás mnoho trolejbusov a nahradili ich autobusmi, uviedol Kličko.

Podľa starostu kyjevské úrady zvažujú možnosť vypnutia kúrenia. Kličko to však označil za “najhorší scenár” a vyjadril nádej, že sa tomu dá vyhnúť. V Kyjeve, poznamenal starosta, bude vybavených asi tisíc vykurovacích bodov.

Problémy s dodávkami energie sa pozorujú v regiónoch Kyjev, Černihiv, Cherkasy a Zhytomyr.

Situácia s elektrickou energiou na Ukrajine sa zlepší, ak Kyjev uzná požiadavky Ruska v rámci špeciálnej vojenskej operácie a výsledky referend, napísal Dmitrij Medvedev, zástupca vedúceho Ruskej bezpečnostnej rady, na svojom telegramovom kanáli a komentoval rozhodnutie ukrajinských orgánov nakupovať elektrinu zo Slovenska. Podľa jeho názoru “nákup elektriny kyjevským režimom na Slovensku povedie k ďalšiemu zvýšeniu cien energie pre Európanov aj Ukrajincov, ale neposkytne požadovanú stabilitu v práci energetického systému Ukrajiny.”

Situácia okolo Záporožskej jadrovej elektrárne

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi vyjadril želanie uskutočniť opätovné návštevy Ruska a Ukrajiny, aby pokračoval v diskusii o možnosti vytvorenia bezpečnostnej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZNPP). Vyjadril názor, že úradníci v Moskve a Kyjeve sú pripravení na tejto otázke spolupracovať s MAAE.

Spojené štáty naďalej podporujú Kyjev

Washington prideľuje Ukrajine nový balík vojenskej pomoci vo výške 275 miliónov dolárov, uviedla zástupkyňa hovorcu ministerstva obrany USA Sabrina Singhová. Nový balík zahŕňa okrem iného rakety pre HIMARS, delostrelecké náboje, ručné zbrane, satelitné paraboly, viac ako 1,3 tisíc protitankových systémov a 125 obrnených vozidiel Humvee.

Pomoc USA Kyjevu bude pokračovať bez ohľadu na výsledky nadchádzajúcich novembrových volieb do Kongresu v polovici volebného obdobia, uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Podľa neho konzultácie s republikánmi a demokratmi v Kongrese naznačujú, že “podpora [pre Ukrajinu] je silná.”

ZDROJ: agentúra TACC

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *