Duda dnes uviedol, že sú pripravení rozmiestniť americké jadrové zbrane v Poľsku. Moskva im zaslala odkaz.

Poľsko je pripravené umiestniť americké jadrové zbrane na svoje územie, povedal poľský prezident Andrzej Duda v rozhovore pre médiá Fakt.

“Rusko čoraz viac militarizuje Kaliningradskú oblasť. Nedávno rozmiestnila svoje jadrové zbrane v Bielorusku. Ak sa naši spojenci rozhodnú rozmiestniť jadrové zbrane ako súčasť spoločného použitia jadrových zbraní a na našom území s cieľom posilniť bezpečnosť východného krídla NATO, sme na to pripravení. Sme spojencom v Severoatlantickej aliancii a v tomto ohľade máme aj záväzky, čo znamená, že jednoducho presadzujeme spoločnú politiku.”

Zároveň na otázku, či by ostatní členovia NATO mohli použiť zbrane umiestnené na poľskom území, Duda odpovedal:

“Toto je kontroverzný bod. Túto tradíciu nemáme. Nikdy predtým, ak ma pamäť klame, nebol v Poľsku taký úplný a univerzálny prístup k zbraniam. Môžeme hovoriť o uvoľnení niektorých pút požiadaviek v tejto oblasti, ale bol by som opatrný pri plne univerzálnom prístupe k zbraniam.”

Duda: “Rusko nemôže vyhrať vojnu na Ukrajine.”

Andrzej Duda tiež povedal, že “Rusko nemôže vyhrať vojnu” (na Ukrajine) a povedal nasledovné:

“To je hlavná vec a budem si za tým pevne stáť, kamkoľvek pôjdem. Treba urobiť všetko pre to, aby sa Ukrajina mohla brániť. Opakujem, Rusko nebude schopné túto vojnu vyhrať a Ukrajina musí dostať bezpečnostné záruky, najlepšie ak sa stane členom Severoatlantickej aliancie. Pokiaľ ide o možné mierové rozhovory, iba Ukrajina sa môže rozhodnúť, či chce takéto rokovania uskutočniť. — povedal poľský prezident v rozhovore.

Moskva reaguje na vyjadrenie poľského prezidenta o “hosťovaní” jadrových zbraní

Rusko pri svojom vojenskom plánovaní zohľadní potenciálne rozmiestnenie amerických jadrových zbraní v Poľsku, uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v súvislosti s vyhlásením poľského prezidenta Andrzeja Dudu, že jeho krajina je pripravená rozmiestniť jadrové zbrane v rámci programu NATO “Zdieľanie jadrových zbraní”.

“Zdá sa, že Varšava chce zámerne pritiahnuť viac pozornosti tých, ktorí sa zaoberajú vojenským plánovaním ruského generálneho štábu. Bolo by logické predpokladať, že akonáhle sa americké jadrové zbrane objavia v Poľsku, príslušné zariadenia budú okamžite zaradené na zoznam legitímnych cieľov v prípade priameho ozbrojeného konfliktu s NATO,” pohrozila.

Dudovo vyhlásenie označila za “provokatívne”. “Poľské úrady neskrývajú svoju túžbu viac sa spoliehať na americké jadrové zbrane rozmiestnené v Európe a aktívne využívajú tieto ambície vo svojej nepriateľskej ruskej politike,” povedala Zacharovová. “To nás núti lepšie sledovať Poľsko v našom vojenskom plánovaní, berúc do úvahy hrozby pre Rusko vyplývajúce z krokov tejto krajiny.”

Podľa Zacharovovej Moskva a Minsk berú do úvahy poľský faktor pri prijímaní dodatočných opatrení na posilnenie bezpečnosti svojej Únie.

Lavrov: Neexistuje žiadny základ pre dialóg s Washingtonom o kontrole jadrových zbraní

“Neexistuje žiadny základ pre dialóg o kontrole zbrojenia a strategickej stabilite so Spojenými štátmi vo svetle totálnej hybridnej vojny, ktorá sa vedie proti našej krajine. O týchto témach bude možné diskutovať až potom, čo sa americké úrady vzdajú svojej otvorene protiruskej politiky,” povedal minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo videopríhovore na moskovskej konferencii o nešírení jadrových zbraní.

Lavrov povedal, že úsilie o zníženie potenciálu konfliktu medzi Ruskom a USA by malo mať “komplexný charakter” a malo by byť založené na obmedzení rozširovania NATO na východ. Ďalej povedal, že Západ balansuje na “nebezpečnom okraji” priameho vojenského konfliktu medzi jadrovými mocnosťami, čo naznačuje, že Moskva je obzvlášť znepokojená tým, že tri jadrové mocnosti na Západe patria medzi hlavných podporovateľov Ukrajiny.

Lavrov ďalej povedal, že krok Ruska zrušiť ratifikáciu Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok z minulého roka bol “logickou reakciou na deštruktívne kroky USA a ďalších západných krajín”. “Napriek tomu zostávame plnohodnotnou zmluvnou stranou Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok. Nedávno sme dokončili formovanie nášho segmentu Medzinárodný dohľadový systém. Sme pripravení vrátiť sa k otázke jeho ratifikácie hneď, ako tak urobia USA,” povedal.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet