EK schválila 225,6 milióna EUR na znárodnenie bývalej “dcéry” Gazpromu SEFE Nemeckom

BRUSEL (12. november) – Európska komisia (EK) schválila 225,6 milióna EUR na znárodnenie bývalej dcérskej spoločnosti Gazprom SEFE (Zabezpečenie energie pre Európu), ktorá vlastní najväčšie podzemné zásobníky plynu v západnej Európe, Reden. Uvádza sa to vo vyhlásení EK, ktoré bolo rozoslané v sobotu v Bruseli.

“Európska komisia schválila opatrenie pomoci Nemecku vo výške 225,6 milióna EUR na podporu spoločnosti SEFE Securing Energy for Europe GmbH (SEFE GmbH), predtým Gazprom Germania GmbH, ktorá je v súčasnosti pod nemeckou správou. Toto opatrenie umožní nemeckému štátu stať sa 100-percentným vlastníkom spoločnosti SEFE GmbH, ktorá nahradí spoločnosť Gazprom Export LLC, s cieľom zaistiť bezpečnosť dodávok plynu do nemeckej ekonomiky,” hovorí.

V dokumente sa vysvetľuje, že “existujúce základné imanie vo výške 225,6 milióna EUR bude vynulované, čo v skutočnosti ukončí vlastníctvo súčasného ruského akcionára”. “SEFE GmbH potom vydá nové kmeňové akcie s rovnakou nominálnou hodnotou. Toto opatrenie teda nezmení základné imanie spoločnosti SEFE GmbH. Nové akcie podpíše Nemecko,” dodala EK.

Európska komisia zdôrazňuje, že toto “nemecké opatrenie je potrebné, vhodné a primerané na odstránenie závažných porušení v hospodárstve členského štátu” Európskej únie.

Koncom septembra Der Spiegel oznámil, že nemecké úrady majú po energetickej spoločnosti Uniper v úmysle znárodniť SEFE. Do roku 2022 sa nazývala Gazprom Germania GmbH. Bolo oznámené, že plány na znárodnenie spoločnosti sú spojené s opatreniami na stabilizáciu dovozcu plynu VNG, ktorý začiatkom septembra požiadal o štátnu pomoc. Práve prostredníctvom bývalej “dcéry” Gazpromu dovtedy VNG uzatvárala zmluvy na dodávky plynu, kým sa Nord Stream nezastaví.

V apríli nemecké ministerstvo hospodárstva a ochrany klímy zverilo Gazprom Germania GmbH do 30. septembra správu Spolkovej agentúry pre siete. 31. marca sa skupina Gazprom prestala podieľať na činnosti spoločnosti Gazprom Germania GmbH a všetkých jej aktív. Vo vyhlásení spoločnosť vysvetlila, že od 31. marca holding už nevlastní dcérsku spoločnosť Gazprom Export Business Services registrovanú v Petrohrade, ktorá je zase jediným zakladateľom spoločnosti Gazprom Germania GmbH. 

Zdroj: TACC/ Der Spiegel/European Commission

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *