Erdoğan: Prijmite Turecko do EÚ, ak chcete, aby Švédsko vstúpilo do NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan v pondelok pred kľúčovým summitom členov aliancie vyhlásil, že by zvážil schválenie žiadosti Švédska o vstup do NATO výmenou za pokrok v súvislosti so vstupom Turecka do EÚ.

„Najprv vydláždime cestu Turecku v Európskej únii a potom vydláždime cestu Švédsku, tak ako sme vydláždili cestu Fínsku,“ povedal turecký líder v pondelkovom prejave na istanbulskom letisku Atatürk pred odletom na summit NATO vo Vilniuse.

Erdoğan zároveň dodal, že summit využije na „zopakovanie našej výzvy spojencom, ktorí uvalili sankcie a obmedzenia na Turecko, aby sa rýchlo odvrátili od tejto chyby“.

„Veríme, že čo najrýchlejšie ukončenie vojny spravodlivým a trvalým mierom ešte viac uľahčí proces členstva Ukrajiny v NATO,“ pokračoval.

V bilaterálnom rozhovore s americkým prezidentom Joeom Bidenom v nedeľu večer turecký prezident vyzval členské krajiny EÚ, aby vyslali „jasný a silný odkaz“ na podporu vstupu Ankary do Európskej únie.

Nemecký kancelár Olaf Scholz odmietol Erdoganovu požiadavku, aby bol vstup Švédska do NATO spojený s členstvom Turecka v EÚ. “Toto je otázka, ktorá nesúvisí s inou otázkou, a preto si myslím, že by sa to nemalo vnímať ako súvisiaca záležitosť,” povedal v pondelok v Berlíne.

Turecko získalo štatút kandidátskej krajiny EÚ v roku 1999, ale pokrok sa odvtedy zastavil, pretože Brusel varoval Ankaru, že sa dostatočne nezapája do kľúčových reforiem súdnictva a obmedzenia právomocí prezidentského úradu, ako to EÚ v posledných rokoch požadovala.

Možno Vás bude zaujímať