Nemecko a USA zablokujú žiadosť Ukrajiny o členstvo na summite NATO

Nemecko a USA sa pokúsia zablokovať oficiálnu žiadosť Ukrajiny o členstvo v NATO na summite NATO, ktorý sa začne v utorok vo Vilniuse, uviedol v pondelok nemecký denník Bild s odvolaním sa na zdroje.

“Môžem potvrdiť, že USA a Nemecko zablokujú oficiálnu žiadosť Ukrajiny o vstup do NATO,” citovali noviny vysokopostaveného zdroja. Obe krajiny chcú podľa neho zabrániť výzve ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského na vstup do Aliancie na jej summite vo Vilniuse. Podľa zdroja Berlín a Washington „sledujú rovnaký cieľ v tejto otázke“ a vyvíjajú tlak na ostatných členov NATO, aby nasledovali ich príklad.

Podľa iného zdroja obe krajiny po summite lobujú za podpísanie „konečnej deklarácie, ktorá sotva prekročí rámec dohody podpísanej v Bukurešti v roku 2008.

Noviny sa v Kyjeve dozvedeli, že Zelenskij plánoval cestu do Vilniusu “s jasným cieľom uviesť do pohybu mechanizmus [na vstup do aliancie].” Ukrajinský prezident je údajne “nesmierne naštvaný”, že mu to ešte nebolo umožnené, spresnil Bild.

V sobotu Daily Telegraph citoval zdroj z NATO, ktorý povedal, že Nemecko bude obhajovať oddialenie vstupu Ukrajiny do NATO pre obavy, že okamžité členstvo by mohlo viesť k vojne s Ruskom.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *