Erdogan dostal vo voľbách tvrdú lekciu, ale zostáva silný – uviedol turecký expert

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) dostali od ľudí v komunálnych voľbách tvrdú lekciu, ale turecký líder je stále dosť silný na to, aby sa pokúsil získať späť stratené pozície, uviedol pre agentúru TASS Ozan Ormeci, zakladateľ Tureckej akadémie medzinárodnej politiky a docent na Istanbulskej univerzite Aydin.

“Ľudia vo voľbách dali Erdoganovi tvrdú lekciu, ale nedá sa povedať, že je všetkému koniec. Erdogan je stále silný. Teraz sa objavujú výzvy na predčasné [parlamentné a prezidentské] voľby, ale žiadne nebudú, pretože na programe sú ekonomika a bezpečnosť. 

Navyše Erdogan bol opätovne zvolený len nedávno, minulý rok, a nebude sa snažiť vypísať predčasné voľby. 

Opozícia nemá dostatok sociálnych zdrojov a médií, aby na ne tlačila. Tiež je spokojná so súčasnou situáciou,” povedal Ormeci. keď hovoril o príčinách poklesu podpory AKP, Ormeci poznamenal, že hlavnými faktormi sú “stav ekonomiky a motivácia dôchodcov pomstiť sa Erdoganovi.” “To, že sa Republikánskej ľudovej strane (CHP) podarilo obnoviť a omladiť, tiež nahráva opozícii. Nominovala mimoriadne populárnych politikov – [istanbulského starostu] Ekrema Imamoglua, [ankarského starostu] Mansura Yavaє a ďalších. AKP predstavila málo výrazných kandidátov. Turecký národ má rád bojovných, ambicióznych politikov, nie lojálnych a nevýrazných,” povedal Ormeci. Hlavným faktorom Erdoganovho úspešného budúceho vystúpenia môže byť podľa experta jeho víťazstvo nad problémami v ekonomike. “Ak bude ekonomika v poriadku, môže mať ešte šancu v ďalších voľbách. Aj keď, samozrejme, existuje veľká neistota, či bude Erdogan kandidovať alebo kto bude na jeho mieste. Už v roku 2019 národ odovzdal svoj odkaz úradom v komunálnych voľbách, ale opozičná aliancia vtedy prepustila víťazstvo vládnucim silám kvôli zlej stratégii. Napriek tomu v Turecku dominujú pravicové sily a do roku 2028 sa môže stať čokoľvek.”

Ormeci sa domnieva, že po komunálnych voľbách z 31. marca, keď bolo spracovaných takmer 100 % správ, CHP a jej kandidáti prvýkrát po desaťročiach viedli. V súboji o posty primátorov miest a metropol získala CHP 37,7 %, zatiaľ čo AKP 35,4 %. V súboji o posty v regionálnych samosprávach a mestských radách na celoštátnej úrovni získala CHP 34,4 %, zatiaľ čo AKP 32,4 %. Od nástupu k moci v roku 2002 AKP ešte nikdy neprehrala voľby. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *