Európska únia použije zisky zo zmrazených ruských aktív na nákup zbraní pre Ukrajinu

Európska únia použije až 3,25 miliardy dolárov zo zisku zo zmrazených ruských aktív na financovanie Ukrajiny a jej armády.

Diplomati členských krajín EÚ sa v utorok (21. mája) v Bruseli na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti zhodli na tom, že sa výnosy zo zmrazených ruských aktív v Únii použijú na nákup zbraní pre Ukrajinu a na jej obnovu.

“Rusko musí zaplatiť za vojnové škody,” povedal minister zahraničných vecí Českej republiky Jan Lipavský, keď sa o peňažnú čiastku podelil na X.

Európska rada schválila zaslanie peňazí Ukrajine v utorok, približne dva mesiace po dosiahnutí konsenzu o použití príjmov z aktív v hodnote stoviek miliárd dolárov, ktoré boli znehybnené po februári 2022.

Kirill Logvinov, ktorý vedie stálu ruskú misiu pri EÚ, v reakcii na túto akciu uviedol, že Rada EÚ „oficiálne povýšila krádež na nástroj svojej zahraničnej politiky“.

Táto poznámka pochádza z rozhovoru, ktorý preložila ruská štátna tlačová agentúra Tass. Pokiaľ ide o potenciálne dôsledky tohto kroku EÚ, Logvinov uviedol, že „dôsledky vytvoreného precedensu budú určite nepredvídateľné, a to aj pre eurozónu, ekonomiky členských krajín bloku a investičnú klímu“.

Bidenova administratíva nalieha na EÚ a jej 27 členských štátov, aby použili peniaze zo zmrazených ruských aktív na pomoc Ukrajine – a to aj priamym zhabaním finančných prostriedkov.

Odporcovia snahy EÚ presmerovať ruské aktíva na Ukrajinu však spochybňujú zákonnosť takéhoto kroku a varujú pred vytvorením precedensov, ktoré by mohli vytvoriť komplikované dominové efekty – a možno podkopať medzinárodné postavenie eura. A ak by si EÚ prisvojila aktíva, zvýšilo by to pravdepodobnú možnosť, že Moskva by sa mohla pomstiť tým, že zabaví európske podiely v Rusku.

Zdroj: TVOTV

Možno Vás bude zaujímať