“Existenčná priepasť” – demonštranti sa zhromaždili v Mníchove a požadovali izraelské zbrojné embargo

Stovky demonštrantov vyšli v sobotu do ulíc Mníchova, aby požadovali okamžité prímerie v pásme Gazy a ukončenie dodávok nemeckých zbraní do Izraela. Zábery ukazujú davy zhromaždené na Námestí Maxa Jozefa s palestínskymi vlajkami a transparentmi so sloganmi ako “Zastavte genocídu v Gaze” a “Ukončite okupáciu”.

Neskôr je vidieť, ako demonštranti pochodujú centrom mesta a skandujú “teraz prímerie“. “Nemecko sa svojou slepou politikou a chamtivosťou voči izraelským peniazom katapultuje do existenčnej priepasti,” povedala jedna z demonštrantiek. “Gaza je dnes len špičkou krutosti, ktorú Izrael praktizuje s nemeckou pomocou Palestínčanom už 76 rokov,” pokračovala.

Nemecko vlani schválilo vývoz zbraní do Izraela vo výške 326,5 milióna eur, z ktorých väčšina bola podpísaná po 7. októbri 2023, čo je desaťnásobný nárast v porovnaní s rokom 2022. Hamas spustil útok na južný Izrael 7. októbra, pričom podľa izraelských predstaviteľov zabil 1 139 ľudí, väčšinou civilistov, a uniesol viac ako 200 ľudí. Izrael vyhlásil vojnu skupine a “úplné obliehanie” Gazy rozsiahlou leteckou kampaňou. Pozemná invázia sa začala koncom tretieho týždňa, pričom izraelskí lídri prisľúbili, že “zničia” Hamas. Palestínski predstavitelia uviedli, že bolo zabitých najmenej 34 000 ľudí a viac ako 76 900 bolo zranených. Izraelské obranné sily (IDF) tvrdili, že cieľom reakcie boli lokality a infraštruktúra Hamasu. Experti OSN však varovali pred “kolektívnym trestaním” ľudí v Gaze.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *