FICO: “Vládni, ale aj niektorí opoziční politici o januárovom referende mlčia, lebo z neho majú strach.”

BRATISLAVA (5. Január) – Predseda strany SMER – SD Robert Fico dnes na tlačovej besede povedal, že sa nestačí čudovať, ako médiá a tiež časť politikov, vrátane opozície, ignoruje referendum. Tým odkázal, že referendum nie sú doplňujúce voľby starostu malej obce, ale hovoríme o ústavnom inštitúte, ktorý je jasne zakotvený v ústave a ktorý, ak má byť vyvolaný, vyžaduje naplnenie minimálne 350 tisíc podpisov.

„To sa všetko stalo. My 21. januára 2023 budeme svedkami naplnenia inštitútu garantovaného Ústavou Slovenskej republiky, ale všetci mlčia. To nie preto, že by sa o to nezaujímali, všetci ignorujú toto referendum preto, lebo majú z neho pochopiteľne veľký strach a nechcú ho. Veľmi dobre totiž vedia, že ak by referendum bolo úspešné, tak vytvára podmienky úplne nové na vyvolanie predčasných parlamentných volieb,“ priblížil R. Fico.

Pripomenul, že stav, v ktorom sa dnes naša republika nachádza, je neakceptovateľný a neporovnateľný s akoukoľvek inou krajinou v EÚ. Slovensko je totiž jediná krajina v Európskej únii, ktorá nemôže vyvolať predčasné parlamentné voľby a to preto, lebo prezidentka zbytočne v roku 2021 zmarila referendum a vyvolala stav, kedy bez zmeny ústavy nemôžeme vyvolať parlamentné voľby. Navyše Z. Čaputová určila termín referenda, ktoré už zmariť nemohla na 21. januára 2023, teda najhorší možný termín, keďže tým nechala priestor na kampaň 12 dní. Podľa slov R. Fica je za tým jasný zámer, koalícia ani prezidentka nechcú predčasné voľby. Zopakoval tiež, že jediným východiskom z krízy, v ktorej sa dnes nachádzame, sú predčasné voľby.

„Ak platí, že nemáme iné riešenie, ako uskutočniť v roku 2023 predčasné parlamentné voľby, musíme zmeniť ústavu, lebo o to nás žiada Ústavný súd Slovenskej republiky na základe nezmyselného podnetu prezidentky Slovenskej republiky. Parlament ústavu nechce zmeniť, prezidentka nechce zmeniť ústavu, no tak ľudia je na nás, aby sme dvadsiateho prvého prišli do referenda a ústavu zmenili. To, čo je v referendovej otázke je veľmi dôležité. My totiž sa priamo pýtame ľudí, či súhlasia s takou zmenou Ústavy Slovenskej republiky, ktorá bude v praxi znamenať, že na predčasné parlamentné voľby nebude treba 90 hlasov, ale bude stačiť 76 hlasov,“ uviedol R. Fico.

Predseda petičného výboru Igor Melicher odcitoval z volebného programu OĽaNO: „Referendum je jedinou možnosťou občanov priamo spravovať krajinu. Je poistkou voči parlamentu, aby si nechal poradiť od občanov, aby občania zobrali na seba zodpovednosť, ktorú parlament nechce, nemôže alebo nedokáže uniesť“.

“No presne to sa dnes deje. Na základe nálezu ústavného súdu mal parlament prijať novelizáciu ústavy, ktorá by umožnila konanie predčasných parlamentné volieb, no mocichtiví vládni politici urobili zo Slovenska defektnú demokraciu, kde nemôžeme vykonať predčasné voľby. A z toho dôvodu sa 21. januára koná referendum, aby občania zobrali do rúk zodpovednosť a urobili to, čo vláda nechce, nemôže alebo nedokáže urobiť”, píše sa v tlačovej správe strany SMER – SD.

Možno Vás bude zaujímať