G7 pri príležitosti výročia začiatku ŠVO usporiada v piatok online samit za účasti Zelenského

Vedúci predstavitelia krajiny Skupiny siedmich (G7) usporiadajú v piatok prvé online stretnutie roka, na ktorom vystúpi ukrajinský prezident Vladimir Zelenský. Pozvanie ukrajinskému prezidentovi poslal predseda vlády Japonska, ktorý tento rok predsedá skupine G7.

Očakáva sa, že hlavnou témou nadchádzajúcich rozhovorov bude situácia na Ukrajine. Hlavný japonský tajomník kabinetu Hirokazu Matsuno začiatkom tohto týždňa zdôraznil, že japonská strana bude podporovať diskusie o potrebe, aby G7 posilnila sankcie voči Rusku a posilnila podporu Ukrajiny. Je možné, že po samite budú oznámené ďalšie sankcie voči Ruskej federácii alebo nová finančná pomoc Ukrajine.

Kishida ako predseda zároveň pravdepodobne nastolí otázku bezpečnosti v ázijsko-tichomorskom regióne. Predseda japonskej vlády pre rok 2022 opakovane vyjadril názor, že “situácia na Ukrajine sa neobmedzuje len na Európu, to isté sa môže stať zajtra v Ázii”. Japonskí predstavitelia pravidelne vyjadrujú obavy z jadrovej raketovej aktivity KĽDR a zhoršenia situácie okolo Taiwanu. Na prvom tohtoročnom online stretnutí sa očakáva, že vedúci predstavitelia Skupiny siedmich krajín budú diskutovať o situácii v Juhočínskom a Východočínskom mori – ďalšej dôležitej téme pre japonskú stranu, ktorá je zapojená do územného sporu s Čínou o ostrovy Senkaku.

Predsedníctvo Japonska

Japonsko tento rok predsedá Skupine siedmich a v máji usporiada samit v Hirošime. Toto mesto bolo vystavené americkému atómovému bombardovaniu 6. augusta 1945 a stalo sa spolu s Nagasaki, na ktoré Spojené štáty 9. augusta 1945 zhodili atómovú bombu, jediným miestom na svete, kde boli použité jadrové zbrane.

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať