Galuzin: NATO pracuje na scenári použitia jadrových zbraní proti Rusku

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Galuzin agentúre TASS povedal, že NATO vytvára scenár na použitie jadrových zbraní proti Rusku.

“NATO praktizuje takzvané spoločné jadrové misie, čo znamená, že členovia Aliancie, ktorí nemajú jadrové zbrane, sú zapojení do vojenského plánovania ich použitia a ich experti sú vyškolení na manipuláciu s americkou jadrovou muníciou. Okrem toho tieto plány smerujú proti Rusku,“ upresnil Galuzin v rozhovore pre ruskú agentúru.

Galuzin pripomenul, že od studenej vojny USA držia svoje jadrové zbrane na území nejadrových členských štátov bez reálnych hrozieb a ruská strana opakovane zdôrazňuje, že to má negatívny vplyv na situáciu v oblasti tzv. medzinárodnej a európskej bezpečnosti.

“Na júlovom summite NATO vo Vilniuse Západ prijal rozhodnutia, a to aj v oblasti vojenského plánovania, zamerané na posilnenie vojenského potenciálu a rozvoj infraštruktúry Aliancie pri hraniciach Ruska a Bieloruska,“ dodal vysoký diplomat.

Akékoľvek kroky NATO v súvislosti s ruskými a bieloruskými legitímnymi akciami na posilnenie bezpečnosti sú v tejto súvislosti podľa neho nerozumné, v skutočnosti vedú len k zvýšeniu eskalácie, teda nárastu jadrových rizík.

“Dúfame, že Washington a hlavné mestá západnej Európy to pochopia. Rozmiestnenie ruských taktických jadrových zbraní v Bielorusku je reakciou na zhoršujúce sa hrozby zo strany Západu voči našej krajine a federálnemu štátu (Rusku a Bielorusku). Tento krok je v súlade so všetkymi normami medzinárodného práva a nie je v rozpore s medzinárodnými záväzkami Ruska a Bieloruska,“ upozornil Galuzin.

Poľsko zintenzívňuje vojenské prípravy

V komentári k obavám Varšavy z rozmiestnenia ruských taktických jadrových zbraní v Bielorusku a rozmiestnenia súkromnej vojenskej spoločnosti Wagner Galuzin poznamenal, že „pravidelné fóbie“ poľského vedenia voči Moskve a Minsku „veľmi ťažko niekoho prekvapia“.

“Nasadenie síl súkromnej vojenskej spoločnosti Wagner v našej bratskej republike (Bielorusku) nie je nič iné ako ďalšie umelé ospravedlnenie Varšavy na začatie nového kola vojenských príprav,” uviedol ruský predstaviteľ a dodal, že plány poľských úradov “Posilnenie hraníc s Bieloruskom” nepochybne predstavuje hrozbu pre bezpečnosť Bieloruska a Ruska.

Povedal, že obe krajiny sú schopné poskytnúť spoločnú symetrickú odpoveď na akékoľvek nepriateľské kroky Varšavy.

Zástupca šéfa ruskej diplomacie o situácii na Ukrajine uviedol, že mierové riešenie konfliktu je možné len vtedy, ak Kyjev zastaví „nepriateľské akcie a teroristické útoky“ a ak „západní sponzori prestanú pumpovať ukrajinskú armádu vojenskou technikou“.

Neútočte na Záporožskú jadrovú elektráreň

Varoval tiež Ukrajinu a Západ, aby sa nepokúšali zaútočiť na Zäporožskú jadrovú elektráreň.

“Vyzývame Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE) a jej výkonné vedenie, aby urýchlene vyslali svojich expertov do elektrárne, aby verejne zdokumentovali všetky prípady ukrajinských útokov a smelo zaregistrovali, odkiaľ pochádza skutočná hrozba pre bezpečnosť prevádzky zariadenia,” povedal Galuzin.

Dodal, že obnovenie dohody o obilí bude možné len vtedy, ak budú splnené podmienky ruskej strany a ak bude dohoda zosúladená s humanitárnymi cieľmi.

„Naša pozícia zostáva rovnaká: Opätovné prepojenie Ruskej poľnohospodárskej banky so systémom SWIFT, obnovenie dodávok náhradných dielov, zriadenie dopravnej logistiky a poistenia, obnovenie prístupu k zahraničným prostriedkom ruským firmám,“ uzavrel Galuzin.

Možno Vás bude zaujímať