Výcvik pilotov F-16 až v lete budúceho roka; Kyjev sa sťažuje: Tomu sa hovorí prokrastinácia

Očakáva sa, že prvá skupina šiestich ukrajinských pilotov nedokončí výcvik na obsluhu stíhačiek F-16 v USA pred budúcim letom, informoval dnes denník Washington Post s odvolaním sa na vyhlásenia ukrajinských vládnych a vojenských predstaviteľov.

Po sérii odkladov výcviku západných partnerov pri implementácii výcvikového programu pre prevádzku sofistikovaných bojových lietadiel bude musieť Ukrajina pravdepodobne vydržať ďalší rok bez amerických stíhačiek, uviedol denník.

Hoci ukrajinskí piloti ovládajú angličtinu, musia najprv štyri mesiace navštevovať kurzy angličtiny v Spojenom kráľovstve, aby sa naučili terminológiu týkajúcu sa prúdových lietadiel.

Začiatok školenia sa tým odkladá na január, ktorý by mal trvať šesť mesiacov.

„Tomu sa hovorí prokrastinácia,“ povedal jeden ukrajinský predstaviteľ.

Ukrajinskí predstavitelia, ktorí si predstavujú F-16 ako kľúčový nástroj dlhodobej obrany krajiny, sa zúfalo snažili dostať lietadlá do bojového priestoru čo najskôr.

Americký prezident Joseph Biden po tom, čo viac ako rok odmietal ukrajinské žiadosti o F-16, v máji zmenil kurz a povedal, že podporuje myšlienku výcviku ukrajinských pilotov na prúdových lietadlách, ako aj presuny lietadiel z iných krajín. Dánsko a Holandsko sa dobrovoľne prihlásili do vedenia cvičenia, čím vzbudili medzi predstaviteľmi Kyjeva nádej, že lietadlá budú brániť ukrajinský vzdušný priestor už v septembri.

Vrchný ukrajinský vojenský veliteľ Valerij Zalužnyj kritizoval západné krajiny za to, že očakávali, že kyjevské sily spustia rozsiahlu protiofenzívu bez moderného letectva.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *