Gen.v.v. Jozef VIKTORÍN: “Predstavitelia štátov EÚ uvažujú o nasadení vojakov z členských krajín na Ukrajinu”

Slovenský premiér Robert Fico sa dnes večer prihovoril verejnosti a informoval ju, že na zajtra (pondelok) zvoláva mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR a vlády, po ktorom odlieta do Paríža na “bojovú poradu” vrcholových predstaviteľov členských krajín EÚ, ale aj nečlenských krajín, ktoré sú súčasťou aliancie NATO.

“Zajtra musím zvolať Bezpečnostnú radu SR, vládu a hovoriť s koaličnými partnermi. Hneď potom odcestujem do Paríža na “bojovú” poradu o Ukrajine, ktorú na rýchlo v priebehu ostatných hodín zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron a ktorej sa podľa všetkého zúčastnia všetky členské štáty Európskej únie ako aj niektoré nečlenské štáty, ktoré sú však členmi NATO. Dôvod porady je jasný,” uviedol Robert Fico.

Slovenský premiér dodal, že Západ ide na Ukrajine do najhoršieho riešenia. Preto podľa jeho slov bola takto narýchlo zvolaná bojová porada v Paríži.

Z informácii o témach, o ktorých máme zajtra hovoriť mi ide mráz po chrbte, aj preto musím zajtra ráno hovoriť s bezpečnostnými spravodajskými a politickými zložkami štátu. V jednej veci mám však úplne jasno. Aj keby ma mal môj postoj stáť funkciu predsedu vlády, urobím všetko preto, aby som zabránil priamej účasti slovenských vojakov vo vojne na Ukrajine,” doplnil Fico.

K tejto mimoriadnej situácii sa vyjadril gen.v.v. Jozef Viktorín (REPUBLIKA), expert na vojenskú diplomaciu a legislatívu a predseda Odborného tímu pre obranu.

“Zajtrajšia porada k Ukrajine v Paríži neveští nič dobré. O čom tam môže ísť? Určite nie ako dosiahnuť mier medzi Ruskom a Ukrajinou. Predstavitelia štátov Európskej únie vážne uvažujú o nasadení vojenského personálu jednotlivých štátov EÚ do konfliktu na Ukrajine. Toto nie je cesta k riešeniu situácie, ale iba eskalácia napätia. Čo je však horšie je tu snaha, aby vojenský personál štátov EÚ bol do konfliktu reálne zapojený. Takéto myslenie lídrov EÚ iba potvrdzuje ich slabosť a zlyhanie. Vláda SR týmto nezmyselným plánom a požiadavkám nesmie podľahnúť. A to hlavne v mene mieru a bezpečnosti občanov Slovenskej republiky,” uviedol gen.v.v. Jozef Viktorín.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *