Fico sa prihovoril občanom SR: “Urobím všetko preto, aby som zabránil priamej účasti slovenských vojakov vo vojne na Ukrajine.”

Slovenský premiér Robert Fico sa dnes večer prihovoril verejnosti a informoval ju, že na zajtra (pondelok) zvoláva mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR a vlády, po ktorom odlieta do Paríža na “bojovú poradu” vrcholových predstaviteľov členských krajín EÚ, ale aj nečlenských krajín, ktoré sú súčasťou aliancie NATO.

“Zajtra musím zvolať Bezpečnostnú radu SR, vládu a hovoriť s koaličnými partnermi. Hneď potom odcestujem do Paríža na “bojovú” poradu o Ukrajine, ktorú na rýchlo v priebehu ostatných hodín zvolal francúzsky prezident Emannuel Macron a ktorej sa podľa všetkého zúčastnia všetky členské štáty Európskej únie ako aj niektoré nečlenské štáty, ktoré sú však členmi NATO. Dôvod porady je jasný. Včera som pri príležitosti 2. výročia vojny na Ukrajine povedal, že stratégia Západu vo vojne na Ukrajine zlyhala a postavil som otázku, aká bude ďalšia reakcia Západu. Buď po A./ pôjde do totálnej eskalácie napätia a ďalšej bezhraničnej vojenskej a finančnej podpory Ukrajiny, hoci si uvedomuje, že o rok či dva budeme na tom istom mieste ako teraz. Alebo po B./Západ predstaví zmysluplný mierový plán. Nebuďme naivní, som presvedčený, že po A./ je správne,” uviedol Robert Fico.

Slovenský premiér uviedol, že Západ ide na Ukrajine do najhoršieho riešenia. Preto podľa jeho slov bola takto narýchlo zvolaná bojová porada v Paríži.

Z informácii o témach, o ktorých máme zajtra hovoriť mi ide mráz po chrbte, aj preto musím zajtra ráno hovoriť s bezpečnostnými spravodajskými a politickými zložkami štátu. V jednej veci mám však úplne jasno. Aj keby ma mal môj postoj stáť funkciu predsedu vlády, urobím všetko preto, aby som zabránil priamej účasti slovenských vojakov vo vojne na Ukrajine,” dodal Fico.

TV OTV Vás 23. februára informovala o plánoch Emmanuela Macrona zvolať toto mimoriadne stretnutie PLÁNOVANÁ UDALOSŤ/ 26.február – Macron organizuje stretnutie s lídrami niekoľkých krajín. Venovať sa budú podpore Ukrajiny | tvotv.sk.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zorganizuje 26. februára v Paríži stretnutie s lídrami viacerých štátov, ktoré sa budú venovať podpore Ukrajiny, informovala v piatok France-Presse (AFP) s odvolaním sa na Elyzejský palác.

Podľa agentúry sa prezident stretne s viacerými hlavami štátov a vlád, aby preskúmali dostupné prostriedky na posilnenie spolupráce medzi partnermi na podporu Ukrajiny. Krajiny neboli v piatok špecifikované.

Pripomeňme si, že Macron a ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj podpísali 16. februára dohodu o bezpečnostnej spolupráci. V rámci tejto dohody Paríž plánuje dodať Kyjevu ďalšie 3 miliardy eur vo forme vojenskej pomoci. Dokument nadobudol platnosť ihneď po podpise a je platný 10 rokov.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *