GeoPolitika (3.časť) – Slon a somár: prečo sa tieto symboly bežne používajú v americkej politike

Dve hlavné politické strany v USA symbolizujú dve rôzne zvieratá: republikánskeho slona a osla demokratov. “V každom volebnom cykle sa objavia dve zvieratá, pričom ilustrácie somárov a slonov sa objavujú v nespočetných politických karikatúrach, reklamách na kampaň a internetových mémoch,” píše Anadolu.

Prvé objavenie sa slona a somára v politickom kontexte sa datuje do 19. storočia, pred 150 až 200 rokmi. Počas prezidentskej kampane v roku 1828 Andrew Jackson, ktorý sa stal siedmym americkým prezidentom bol svojimi oponentmi označovaný ako “hlupák“, čo je menej lichotivý výraz pre somára. Namiesto toho, aby Jackson odmietol hanlivý výraz, prijal ho a namiesto toho, aby sa urazil, považoval to za zábavné a na plagátoch svojej kampane použil obraz somára. Jackson porazil vtedajšieho prezidenta Johna Quincyho Adamsa a stal sa prvým americkým demokratickým prezidentom s použitím somára ako symbolu strany. Trvalo však niekoľko desaťročí, kým sa somár stal synonymom celej Demokratickej strany, keď politický karikaturista Thomas Nast pomohol spopularizovať zviera tým, že ho v roku 1870 použil vo svojich karikatúrach.

Slon sa vydal inou cestou, aby sa stal symbolom súperovej strany. Samotná republikánska strana bola založená v roku 1854 a o šesť rokov neskôr sa Abraham Lincoln stal jej prvým členom zvoleným do Bieleho domu v roku 1860. Počas americkej občianskej vojny, ktorá sa začala v roku 1861 počas Lincolnovho predsedníctva, bol obraz slona zobrazovaný ako republikánsky symbol v niekoľkých politických karikatúrach a ilustráciách v novinách. Vojaci používali termín “vidieť slona” ako termín na označenie skúseností z bojov a aj Nast neskôr predstavil zviera vo svojich politických karikatúrach zobrazujúcich republikánsku stranu. V roku 1874 Nast použil slona v časopise Harper’s Weekly a vtedy slon začal zaujímať svoje miesto ako symbol republikánskej strany a teraz je samotným synonymom strany.

Dve rôzne zvieratá. Dve rôzne cesty. Dve rôzne strany: demokratický somár a republikánsky slon.

Zdroj: Anadolu/Geopolitika

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *