Grécka prezidentka pricestovala do Kyjeva na rokovania so Zelenským – tvotv.sk

ATÉNY, 3. novembra – Grécka prezidentka Kateryna Sakellaropoulou pricestovala do Kyjeva, aby rokovala so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským, informovala o tom vo štvrtok aténska macedónska tlačová agentúra.

“Grécka prezidentka Kateryna Sakellaropoulou je v Kyjeve, kde bude rokovať s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským,” uvádza sa v krátkom štvrtkovom vyhlásení.

Grécky spravodajský portál Ieidiseis.gr v stredu informoval, že Sakellaropoulou spolu s ministrom národnej obrany Nikosom Panagiotopoulosom navštívia Kyjev, kde sa uskutoční presun BMP-1 ukrajinskej armáde. Portál tiež tvrdil, že ministerstvo národnej obrany Grécka sa pripravuje na odoslanie ďalšieho množstva 155-milimetrovej munície na Ukrajinu.

31. mája, počas stretnutia gréckeho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa a nemeckého kancelára Olafa Scholza, sa dosiahla dohoda o poskytnutí BMP-1 vyrobeného bývalou NDR (prijatej v roku 1994) na odoslanie na Ukrajinu a ich súčasnom nahradení rovnakým počtom nemeckých IFV typu Marder.

Podľa mediálnych správ dostalo Grécko v roku 1990 od Nemecka za zníženú cenu asi 500 BMP-1, ktoré Nemecko zdedilo po armáde NDR. Neskôr boli tieto sovietske BMP-1 modernizované a uvedené do štandardov NATO. 185 BMP-1 zostáva v pohybe. V septembri tohto roku ministerstvo národnej obrany Grécka oznámilo, že Grécko pošle na Ukrajinu 40 BMP-1, na oplátku dostane rovnaký počet nemeckých Marderov. Doteraz prišlo do Grécka iba päť IFV Marder 1A3. 

Zdroj: agentúra amna.gr/Ieidiseis.gr

Možno Vás bude zaujímať