Grossi pripravuje dohodu o Záporožskej jadrovej elektrárne, obáva sa dôsledkov protiofenzívy Kyjeva, píše The Washington Post

Podľa novín plán obsahuje päť zásad: zákaz rozmiestnenia ťažkej vojenskej techniky a vojenského personálu v Záporožskej jadrovej elektrárni, zákaz streľby z územia a smerom k elektrárni, zaistenie bezpečnosti, ochranu všetkých vonkajších elektrických vedení a monitorovanie dodržiavania vyššie uvedených zásad

WASHINGTON, 22. máj – Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi pripravuje návrh dohody o Záporožskej jadrovej elektrárni s cieľom zaistiť bezpečnosť elektrárne pred ukrajinskou protiofenzívou. Informoval o tom v pondelok denník The Washington Post s odvolaním sa na amerických a európskych diplomatov.

Podľa novín Grossiho plán obsahuje päť princípov: zákaz rozmiestnenia ťažkej vojenskej techniky a vojenského personálu v ZNPP, zákaz streľby z územia a smerom k elektrárni, zaistenie bezpečnosti, ochranu všetkých vonkajších elektrických vedení a monitorovanie dodržiavania vyššie uvedených zásad.

Publikácia s odvolaním sa na tajné dokumenty Pentagonu a americkej spravodajskej služby, ktoré sa dostali do siete, tiež objasňuje, že Kyjev nechce uzavrieť žiadnu dohodu po takmer deviatich mesiacoch rokovaní. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predtým “trval na tom, aby (americkí) predstavitelia nedovolili Grossimu prinútiť Kyjev k demilitarizácii (elektrárne), pretože verí, že to nie je v záujme Kyjeva,” uvádza sa v jednom z dokumentov.

Agentúra Reuters predtým informovala, že Grossi by mohol do konca mája predložiť Bezpečnostnej rade OSN návrh dohody za účasti Ukrajiny a Ruska o zaistení bezpečnosti Záporožskej jadrovej elektrárne. Stretnutie na túto tému teraz nie je v pracovnom programe Bezpečnostnej rady. Švajčiarsko môže v máji prijať rozhodnutie o tejto záležitosti ako predsedníctvo Bezpečnostnej rady OSN.

Záporožská jadrová elektráreň je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. Koncom februára 2022 zariadenie prevzali pod kontrolu ruské sily. V októbri 2022 ruský prezident Vladimir Putin vydal dekrét o prijatí Záporožskej jadrovej elektrárne do federálneho vlastníctva a nariadil vláde, aby vytvorila federálny štátny unitárny podnik “Záporožská jadrová elektráreň” na zaistenie bezpečnosti svojich zariadení. 

Možno Vás bude zaujímať