HLAS: Energie má mať v rukách štát, nie cudzie vlády

“Energetika na Slovensku má byť v rukách a pod kontrolou Slovenskej republiky, nie Maďarskej, ktorá sa o to usiluje. Vyzývam vládu, aby odkúpila podiel súkromného vlastníka v Stredoslovenskej energetike späť do rúk štátu a napravila tak jeden z ekonomických zločinov Dzurindovej vlády.”

PETER PELLEGRINI

“Milí priatelia,

Asi nikdy nemalo Slovensko lepšie vzťahy so svojím južným susedom ako za predchádzajúcich vlád vrátane mojej. Vždy sme však vedeli, čo sú hranice týchto dobrých vzťahov. Sú to národnoštátne záujmy Slovenskej republiky. Žiaľ, súčasná vláda to jednoducho nevie a tak Viktor Orbán skúša, čo všetko si môže dovoliť.

Z Maďarska na Slovensko prúdia milióny eur na podporu futbalových klubov, rekonštrukciu kultúrnych pamiatok či skupovanie nehnuteľností. Neraz v nich vystupujú nastrčené osoby či mimovládne organizácie, za ktorými sa v skutočnosti skrývajú peniaze maďarskej vlády. Len pred niekoľkými týždňami sa Viktor Orbán rozhodol ísť ešte ďalej. Chcel naliať milióny eur do maďarského štátneho fondu, ktorý by skupoval slovenskú pôdu. Našťastie, aj vďaka nášmu silnému vyjadreniu nesúhlasu, od tohto plánu upustil.

Dnes je však maďarský premiér opäť na scéne. Tentokrát má záujem cez svoj štátny podnik kúpiť podiel v Stredoslovenskej energetiky a získať tak významný nástroj na ovplyvňovanie cien elektriny na Slovensku. Je to niečo, s čím HLAS nikdy nebude súhlasiť. Ceny energií musí mať pod kontrolou Slovenská republika, obzvlášť v týchto ťažkých časoch, kedy dramaticky rastú a podľa pani prezidentky sa priamo dotknú životov 800-tisíc ľudí na Slovensku.

Vláda má dnes opäť príležitosť, ktorú pred rokom vo Východoslovenskej energetike v rovnakej situácii trestuhodne
premrhala. Môže totiž napraviť privatizačné zbojstvo Dzurindových vlád a odkúpiť od súkromných vlastníkov ich podiel v Stredoslovenskej energetike späť do rúk štátu. Vyrieši tak viacero problémov naraz. Umožní štátu mať pod priamym vplyvom ceny energií na tretine Slovenska a ukáže Viktorovi Orbánovi, že jeho ekonomické rozťahovanie sa po Karpatskej kotline má svoje hranice.

Pán Heger, keď sa konečne rozhodnete riadiť vládu, pán Sulík, keď namiesto výletov do Dubaja začnete pracovať a pán Matovič, keď dožrebujete v očkovacej lotérii a vrátite sa k štátnemu rozpočtu. Vyzývam vás, urobte všetko pre to, aby sa Stredoslovenská energetika vrátila do rúk štátu. Na rozdiel od 800-miliónov pretretých nosmi budú toto naozaj účelne vynaložené peniaze, ktoré sa ľuďom mnohými spôsobmi vrátia. Tak cez ich peňaženky, ako aj cez jasné a rázne gesto, že zvrchovanosť Slovenskej republiky nie je len prázdnym pojmom.” – Peter Pellegrini

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *