Americká základňa s jadrovými zbraňami na Slovensku. Bude použitá proti Rusku?

Americká základňa s jadrovými zbraňami na Slovensku. Bude použitá proti Rusku? – Generál Jozef Viktorín

Generál Jozef Viktorín : “Prečerpávanie plynu cez plynovod Jamal-Európa sa v sobotu ráno náhle zastavilo medzi 10:00 a 11:00 moskovského času. Podľa údajov európskeho prevádzkovateľa prepravy plynu Gascade sa plyn začal vracať opačným smerom, čo potvrdili aj ruské noviny Pohľad.

Nie je samozrejme náhodou a iba tak, že Rusko zavrelo zrazu kohútiky s naddodávkami lacného plynu zrovna v tento čas. Ukrajincom, Slovákom, Čechom a včera už aj Poliakom a Nemcom. Je za tým geopolitika. Čo konkrétne tým Rusi sledujú budeme vidieť v najbližšej dobe. Za zvyšovanie nadobjemov lacného plynu budú chcieť splniť veľa vlastných záujmov.”

Americká základňa na Slovensku – budú aj jadrové zbrane ?

Generál Jozef Viktorín : ” Tu bude potrebné viac dostať pod verejnú kontrolu aktivity ministra obrany. Hlavne jeho stretnutia v EÚ s nemeckou ministerkou obrany Annegret Kramp-Karrenbauer či návštevu Pentagónu (odporúčam si prečítať článok : Pán minister Naď, predávate Slovensko alebo už ste ho predali?). Tiež stretnutia s rezortnými kolegami smerom na východ. Je totiž viac ako možné, že pripravované americké základňe na Slovensku nielen, že budú, ale budú na nich pravdepodobne aj jadrové zbrane rovnako ako sú dnes prítomné v hojnom počte napr. v Nemecku.

Treba vnímať , že tento minister sa nebude štítiť ničoho. Chce byť vďačný tútorom spoza mora a zabúda, že zapája SR do dobrodružstva, ktoré nám určite nepomôže. Naopak. Svojimi aktivitami z našej republiky robí zatiaľ pomyselný, ale neskôr reálny terč v možnom konflikte. A keď vidíme, že to isté sa plánuje na Ukrajine, s čím sa generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg nijak netají, tak ruské rozhodnutie nie je prekvapením.”

NATO je pripravené použiť na odstrašenie Ruska hrubú silu, vrátane atómových zbraní

Generál Jozef Viktorín : “Predpokladám teda, že hlavný dôvod zavretých kohútikov s plynom, bude zlepšenie vyjednávacej pozície v otázke nerozširovania sa NATO bližšie k ruským hraniciam. V každom prípade uzáver toku plynu cez Jamal prišiel bezprostredne po tom, čo spomínaná nemecká ministerka vyhlásila, že NATO je pripravené použiť na Ukrajine na odstrašenie Ruska hrubú silu, vrátane atómových zbraní.

Počujete ten jazyk? Minister Naď má s kým komunikovať, no zaráža, že toto povie predstaviteľka štátu, ktorý rozpútal dve svetové vojny a začína mať krátku pamäť. Politika hrubej sily a tzv. stratégie odstrašovania môže byť pre Európu samovražedná.

Čím skôr európske štáty pochopia, že Rusko nie je lacná dojná krava, tým lepšie a rýchlejšie sa dajú budovať vyvážené vzťahy po osi Európa-Rusko alebo Slovensko-Rusko. Niektoré hlasy z Európy už počuť ako napríklad francúzsky. Tento stav je tiež potvrdením, že diskusia o našom členstve v NATO v budúcnosti je viac ako potrebná a čím skôr tým lepšie.”

Generál Jozef Viktorín
Generál Jozef Viktorín (Republika) – Expert na bezpečnostnú a obrannú politiku, 40 rokov služby: OS SR, MO SR a GŠ.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *