VUČIĆ A PATRIARCHA SA PRIHOVÁRAJÚ VEREJNOSTI: “Prečo chcú hystericky odstrániť barikády? Pretože chcú vyhnať Srbov.”

BELEHRAD (27.December)- Prezident Alexander Vučić a srbský patriarcha Porfirije sa prihovárajú verejnosti o najnovšom vývoji v Kosove a Metohiji. Vučič a patriarcha sa stretli po tom, čo úrady v Prištine zakázali srbskému patriarchovi Porfirijemu vstup do Kosova a Metohije.

Hlave srbskej pravoslávnej cirkvi Porfiriovi včera zakázali vstup do Kosova a Metohije a pred Vianocami ísť do patriarchátu Pec.

“Ďakujem Jeho Svätosti za jeho pohostinnosť, príležitosť hovoriť o dôležitej téme. Včera večer sme sa rozprávali, predstavil som patriarchovi celkovú situáciu. Zákaz vstupu do patriarchátu hovorí najlepšie o tých, ktorí to zorganizovali. Toto je len čiastočne režim v Prištine,” uviedol srbský prezident.

Prečo niekto hystericky obhajuje odstránenie barikád? Pretože chcú vyhnať Srbov. Čo sa teraz deje, vedieme zložité diskusie so zástupcami medzinárodného spoločenstva,” dodal Vučić.

Verejnosti sa prihovorila aj hlava srbskej pravoslávnej cirkvi.

“Tamojšia situácia je naozaj veľmi vážna a napätie dosiahlo bod, od ktorého sa môžu otvoriť cesty, ktoré nikto z nás nechce. Samozrejme, nemám čo povedať, najmä po včerajšku, ktorý bol skutočne smutný pre mňa, ale aj pre našich bratov a sestry v Kosove a Metohiji, pre naše mníšky a mníchov, ktorí sa tešili na to, že primát príde do patriarchátu Pec v rámci svojich programov, aby sa s nimi modlil k Bohu za všetkých našich ľudí, pre ktorých to vôbec nie je ľahké,” uviedol patriarcha.

“Istým faktom je, že len my, s naším úsilím, si môžeme lepšie porozumieť, po stáročia žili Srbi a Albánci spolu v Kosove a Metohiji. Srbi sú v Kosove už 15 storočí a spolu s Albáncami žijú 5 storočí. Ak existuje dobrá vôľa, človek môže nájsť cestu k spoločnému životu,” dodal patriarcha.

“Modlím sa k Bohu, aby sa svojou láskou dotkol myslí a sŕdc všetkých ľudí, najmä tých, ktorí žijú v Kosove a Metohiji. Nech Boh udelí mier medzi Albáncami a Srbmi. Nech sú Vianoce dňom radosti, pokoja a lásky,” uviedol v prejave patriarcha a dodal, že včera v niektorých priamych kontaktoch sa pokúsil, aby bol tento nezmyselný zákaz odstránený.

“Vyzývam tých, o ktorých si myslím, že určite môžu ovplyvniť tých, ktorí sa rozhodujú v Prištine, aby toto rozhodnutie zmenili. “

“Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme za každú cenu zachovali mier. Osobne som požiadal prezidenta a celú vládu, aby urobili všetko pre zachovanie mieru, aby nedošlo k ozbrojeným konfliktom. Zároveň žiadam tých, ktorí majú moc v Prištine, ale aj veľké, dôležité inštitúcie v centrách moci, aby aj oni urobili všetko, čo je v ich silách, aby pomohli zachovať mier a aby ľudské životy boli väčším záujmom ako akýkoľvek iný záujem,” dodal v závere prejavu patriarcha.

Zdroj: novosti.rs

Možno Vás bude zaujímať