IRÁN: Spojené kráľovstvo zohralo “provokatívnu úlohu” v protivládnych protestoch

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Nasser Kanaani počas tlačovej konferencie v Teheráne obvinil Spojené kráľovstvo z “deštruktívnej” úlohy v nedávnych protivládnych protestoch.

Kanaani sa vyjadril, keď odpovedal na otázku novinára týkajúcu sa oznámenia Teheránu, že v súvislosti s protestmi vyvolanými smrťou Mahsu Amini bolo zatknutých sedem ľudí s väzbami na Spojené kráľovstvo.

“Niektoré krajiny, najmä tá, ktorú ste spomenuli [Spojené kráľovstvo], mali v nedávnych nepokojoch v Iráne nekonštruktívnu politickú úlohu a ich úloha bola provokatívnou úlohou. Ich úlohou bolo zvýšiť extrémizmus a nepokoje,” povedal.

“Niektoré západoeurópske krajiny pokračujú vo svojom falošnom správaní, najmä trvajú na vytvorení atmosféry proti Iránskej islamskej republike. Odporúčame im, aby sa zdržali nevhodného správania a konania, ktoré by im spôsobilo ujmu, a uchýlili sa ku konštruktívnemu konaniu,” dodal.

Hovorca tiež zopakoval, že jeho vláda nie je účastníkom prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine, a reagoval na výzvy ukrajinského prezidentského poradcu Mykhaila Podolyaka na “likvidáciu” iránskych výrobných závodov na výrobu bezpilotných lietadiel a iných dodávok zbraní.

“Odmietame obvinenie ukrajinských predstaviteľov, najmä obvinenia tohto úradníka, ktorého ste spomenuli,” povedal. “Opakovane sme zdôrazňovali a opakovali, povedali sme ukrajinským predstaviteľom, predstaviteľom sveta, zdôrazňovali sme médiám, opakujeme to ukrajinskému ľudu a verejnosti, nie sme súčasťou vojny na Ukrajine.”

ZDROJ: Ruptly

Možno Vás bude zaujímať