“Hlavný konflikt v 21.storočí bude medzi USA a Čínou,” povedal budúci nemecký veľvyslanec v Rusku

Hlavný konflikt v 21. storočí bude medzi USA a Čínou, povedal budúci veľvyslanec Nemecka v Rusku Alexander Lambsdorff v rozhovore pre noviny Welt am Sonntag.

“Nám, Nemcom, musí byť jasné, že v globálnom meradle nie sme malým hráčom, ale nie sme ani superveľmocou. Hlavný konflikt 21. storočia sa rozvinie medzi USA a Čínou. Musíme vedieť, na akej sme strane,“ povedal diplomat.

“My ako Európania sa budeme musieť skonsolidovať a postaviť sa na stranu nášho demokratického partnera. Ochrana slobody je pre mňa ako liberála prvoradá. V súčasnej vojenskej situácii vidíme, aká dôležitá je transatlantická spolupráca,” poznamenal.

Nemecko “je čiastočne príliš závislé” od Číny v určitých kritických oblastiach, povedal Lambsdorff. “Týka sa to obstarávania surovín a prvovýrobkov a predaja produktov niektorých firiem,” poznamenal. Nikto nebude nútiť nemecké firmy, aby ukončili svoje podnikanie v Číne, ale mali by si uvedomiť, že čínsky trh môže byť pre nich uzavretý a ich existencia môže byť ohrozená v prípade veľkého konfliktu medzi USA a Čínou, dodal diplomat.

Možno Vás bude zaujímať