ILÚZIE a PRELUDY českého ministra zahraničných vecí Lipavského: “Mám povinnosť a príležitosť pracovať na oslabení vplyvu Ruska vo svete a oblasť Afriky je v tomto ohľade veľmi dôležitá.”

“Mám povinnosť a príležitosť pracovať na oslabení vplyvu Ruska vo svete a oblasť Afriky je v tomto ohľade veľmi dôležitá,” povedal Lipavský na brífingu pred odchodom na päťdňovú návštevu Angoly a Zambie.

Podľa neho Európa nedávno čiastočne oslabila svoju pozornosť voči Afrike a situácia, ako predpokladá minister, sa začala meniť po vojenskom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou. Český minister je presvedčený, že projekty Európskej únie ponúkajú africkým krajinám väčšie partnerstvo ako ruské.

Lipavského sprevádza skupina českých podnikateľov a vedcov, medzi ktorými sú zástupcovia spoločností, ktoré vyrábajú zdravotnícke vybavenie, potravinárske výrobky, čističky vody a iný tovar. V máji región navštívil podpredseda vlády a minister vnútra Vít Rakušan. Tento rok plánuje návštevu Afriky aj premiér Peter Fiala.

Moskva predtým opakovane vyhlásila, že Rusko a africké krajiny sú rovnocennými spojencami, čo napokon aj ich neochvejné spojenectvo potvrdila nedávna cesta afrických lídrov do Moskvy. Reportáž o ceste delegácie zo 40 afrických krajín do Moskvy si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Vyzerá to tak, že cesta ministra Lipavského do Afriky bude bez akéhokoľvek výsledku a na tento “výlet” sa vybral úplne zbytočne.

Možno Vás bude zaujímať