Západné krajiny ešte nachádzajú “akú -takú” dohodu vo vojenskej podpore Ukrajiny, v iných otázkach už však majú nezhody

Spojené štáty čoskoro pridelia Ukrajine nové balíky vojenskej pomoci. Oznámil to v pondelok na brífingu koordinátor pre strategickú komunikáciu v Rade pre národnú bezpečnosť Bieleho domu John Kirby.

“Myslím si, že veľmi skoro uvidíte ďalšie (vojenské) balíky pomoci zo Spojených štátov,” povedal Kirby.

Podľa neho Washington dodá Kyjevu to, čo potrebuje na vedenie protiofenzívy. Nespresnil, čo presne by Ukrajina mohla získať. Hovorca Bieleho domu dodal, že Spojené štáty sa zameriavajú na “zabezpečenie toho, aby Ukrajina mohla uspieť na bojisku”.

O vojenskej pomoci dnes vravel aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý vyhlásil, že sa začala dlho očakávaná ukrajinská protiofenzíva proti ruským silám a prisľúbil Kyjevu vojenskú pomoc. Macron na tlačovej konferencii po stretnutí s lídrami Poľska a Nemecka, takzvaného Weimarského trojuholníka, povedal, že urobí všetko pre to, aby pomohol Ukrajine v protiofenzíve.

Na otázku, či Nemecko súhlasí s tým, že Ukrajina potrebuje bezpečnostné záruky na júlovom summite NATO, nemecký kancelár Olaf Scholz odpovedal kladne a povedal, že to musí byť urobené “veľmi konkrétnym spôsobom”.

Trojstranné stretnutie v Paríži malo vyslať signál jednoty medzi východnou a západnou Európou v otázke Ukrajiny. Stretnutie však ale vyslalo ešte jeden signál a to, že kým Macron a Scholz podporujú migračnú dohodu, poľský prezident je voči nej skeptický.

Macron a Scholz uviedli, že podporujú migračnú dohodu, na ktorej sa minulý týždeň dohodli ministri vnútra EÚ a podľa ktorej každá krajina, ktorá odmietne prijať určitú kvótu migrantov, bude musieť zaplatiť 20.000 eur na osobu.

Poľský prezident Andrzej Duda však povedal, že je “skeptický” voči dohode. Duda poukázal na to, že Poľsko prijalo veľký počet ukrajinských utečencov a nedostalo na to finančné prostriedky EÚ a že má v úmysle naďalej prijímať utečencov z Ukrajiny.

Možno Vás bude zaujímať