“Bez Moskvy sa nedajú vyriešiť veľké svetové problémy,” povedal ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov

Svet nemôže vyriešiť vážne medzinárodné problémy bez Ruska, povedal ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov na recepcii na ruskom veľvyslanectve venovanej Dňu Ruska.

V kontexte eskalácie rôznych konfliktov každým dňom rastú hrozby ako terorizmus, zastúpenie zbraní hromadného ničenia, počítačová kriminalita, klimatické zmeny a podobne, povedal veľvyslanec a dodal, že “bez našej krajiny, s obrovským ľudským potenciálom, najbohatšími zdrojmi a historickými skúsenosťami, nie je možné vyriešiť najťažšie medzinárodné problémy”. Ako poznamenal vedúci ruskej diplomatickej misie, túto situáciu dobre chápu rovnako zmýšľajúci ľudia na celom svete, o čom svedčí ich reakcia na protiruské akcie – chránia svoje záujmy a odmietajú vstúpiť do rusofóbnej koalície a sankcií.

Svet sa dnes nebezpečne a nepredvídateľne mení a Rusko je opäť na čele boja proti “hegemonickému svetovému poriadku”, povedal. “Bránia nám vytvárať priaznivé vonkajšie podmienky pre vnútorný rozvoj. Protivníci neskrývajú svoje skutočné ciele – poraziť nás na bojisku a zmeniť Rusko na medzinárodného odpadlíka. Chcú rozbiť našu ekonomiku, oslabiť alebo dokonca zničiť tisícročnú štátnosť, národnú identitu, zvyky a kultúru,” povedal Antonov.

Dnes sa proti Ruskej federácii uplatňujú bezprecedentné nepriateľské opatrenia, od finančných a ekonomických sankcií a informačných útokov až po priamy vojenský a politický tlak a “zrušenie všetkého ruského”, poznamenal. Ruský diplomat medzitým poznamenal, že konštruktívna interakcia so všetkými krajinami sveta je v záujme Moskvy.

“Nie je to len Rusko, ktoré bojuje, je to celý globálny systém založený na Charte OSN a princípe suverénnej rovnosti. Budeme spolupracovať s našimi partnermi zo SNŠ, Ázie, Afriky, Blízkeho východu, Latinskej Ameriky a spriatelených štátov Európy a vytvoríme agendu, ktorá nás zjednotí. Spoločne budeme hľadať spôsoby, ako prekonať mnohé výzvy našej doby. Budeme pracovať na posilnení medzinárodného práva,” povedal ruský veľvyslanec v Spojených štátoch.

Podľa neho je konštruktívna interakcia obzvlášť dôležitá vo vzťahoch so Spojenými štátmi, vzhľadom na osobitnú zodpovednosť oboch jadrových mocností za strategickú stabilitu a globálnu bezpečnosť. “Návrat k princípu jednotnej bezpečnosti je jediný spôsob, ako zabrániť konfliktom v budúcnosti,” zdôraznil Antonov.

Rusko sa ukázalo ako spoľahlivý partner pre všetkých, ktorí sú ochotní spolupracovať na základe vzájomného rešpektu, zdôraznil. “Sme na správnej strane histórie a čas dá všetko na svoje miesto,” uzavrel Antonov.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *