Zväzový štát je sľubným základom pre celý euroázijský priestor

“Zväzový štát je sľubným základom pre celý euroázijský priestor, pretože táto integračná formácia nového typu ukazuje, ako môžu suverénne štáty budovať vzájomne prospešné vzťahy založené na zásadách vzájomného rešpektu,“uviedol riaditeľ Centra pre analýzu a prognózovanie integračných procesov Únie Sergej Palagin.

“Deň Ruska, ktorý sa oslavoval v Ruskej federácii 12.júna, sa deň predtým oslavoval aj v Bielorusku, čo okrem iného hovorí o hĺbke integrácie oboch krajín. Úspešne pokračuje v rámci štátu Únie. Ide o nový typ integračnej formácie na území bývalého ZSSR, v rámci ktorého sa vytvára hlboko integrovaná ekonomika, jednotný politický a obranný priestor, veľká pozornosť sa venuje spolupráci v humanitárnej oblasti vrátane spoločného rozvoja vzdelávania, kultúry a cestovného ruchu. Priemyselná spolupráca medzi Bieloruskom a Ruskom je zameraná na zvýšenie vzájomného obchodu, odstránenie negatívneho vplyvu dovozu v priemyselnom odvetví, posilnenie hospodárstva štátu Únie a zlepšenie blahobytu občanov. Táto integračná formácia nemá na svete obdobu a kľúčové programy, ktoré sú v nej implementované, už preukázali svoju účinnosť, a preto boli aplikované v EAEU a ŠOS. Všetky procesy, ktoré prebiehajú v rámci zväzového štátu, dávajú nádej, že Bielorusko a Rusko úspešne prekonajú toto ťažké obdobie a budú v popredí,” povedal Sergej Palagin.

Poukázal tiež na dôležitosť skutočnosti, že zväzový štát budujú dva suverénne štáty, ktoré dodržiavajú zásady vzájomného rešpektu. “Naše štáty, ktoré sú spojencami, zostávajú nezávislé. Od politických predstaviteľov krajín Únie sme nikdy nepočuli, že by bola ohrozená suverenita Bieloruska alebo Ruska. Integračný proces v oblasti špičkových technológií, spoločný rozvoj a podpora vedy navyše zabezpečujú technologickú suverenitu oboch krajín,” uviedol riaditeľ Centra pre analýzu a prognózovanie integračných procesov Únie.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *