Indonézsky minister obrany navrhol vytvorenie demilitarizovanej zóny v oblasti konfliktu na Ukrajine

Indonézsky minister obrany Prabowo Subianto navrhol plán mierového urovnania konfliktu na Ukrajine, ktorý okrem iného zahŕňa prímerie, vytvorenie demilitarizovanej zóny a rozmiestnenie mierových síl OSN. Iniciatíva bola predstavená v sobotu počas jeho prejavu na bezpečnostnej konferencii Shangri-La Dialogue v Singapure. Vysielanie sa uskutočnilo na webovej stránke fóra.

Prvý odsek indonézskeho plánu vyzýva na okamžité prímerie na oboch stranách. “Po druhé, každá strana sa vzďaľuje 15 km od svojich súčasných pozícií, aby vytvorila novú demilitarizovanú zónu,” povedal šéf ministerstva obrany a vysvetlil, že je potrebné tam rýchlo nasadiť medzinárodné mierové sily.

Je tiež presvedčený, že “OSN by mala zorganizovať a usporiadať referendum na sporných územiach, aby objektívne potvrdila vôľu väčšiny obyvateľov”. Subianto nešpecifikoval, čo sa myslí pod týmito územiami. Podľa neho je Indonézia pripravená podieľať sa na všetkých týchto procesoch vrátane vyslania svojej armády v rámci mierovej misie OSN.

Minister tvrdil, že opatrenia, ktoré vymenoval, už “preukázali svoju účinnosť v priebehu histórie”, pričom ako príklad uviedol situáciu na Kórejskom polostrove. “Áno, konflikt v Kórei stále potrebuje trvalé riešenie. Avšak za 50 rokov máme aspoň nejaký mier, čo je oveľa lepšie ako hromadné ničenie a vraždenie nevinných ľudí,” povedal.

A nehádžme vinu na žiadnu zo strán: vždy existujú dve verzie konfliktu. A každá zo strán je presvedčená, že je to správne,” dodal Subianto. Vyzval tiež účastníkov fóra dialógu Šangri-La, aby prijali vyhlásenie vyzývajúce na okamžité prímerie na Ukrajine. “Neviem, či veci, ktoré som navrhol, môžu byť akceptované, ale aspoň sa pokúsme predložiť konkrétne odporúčania,” povedal šéf ministerstva obrany.

Dialóg Šangri-La sa koná pravidelne od roku 2002 a konferencia bola v rokoch 2020 a 2021 zrušená z dôvodu pandémie koronavírusu. Najväčšie bezpečnostné fórum v ázijsko-tichomorskom regióne organizuje Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie so sídlom v Londýne.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *