“Irán zaútočí po 12. apríli, pripravujeme sa na to”- tvrdí izraelská armáda

Izraelskí vojenskí predstavitelia očakávajú odpoveď Teheránu na útok na iránsky konzulát v Sýrii po 12. apríli, uviedla internetová publikácia The Times of Israel.

Podľa prognózy Izrael odhaduje, že iránska odpoveď príde až po moslimskom sviatku Íd al-Fitr, ktorý sa končí 12. apríla. Armáda si tiež myslí, že útok bude zameraný na vojenské alebo strategické objekty, a nie na civilné objekty. Izraelská strana sa pripravuje na možnosť, že útok môže prísť od niektorého z viacerých zástupcov alebo od samotného Iránu, ako aj na možnosť viacnásobného útoku, uviedol denník The Times of Israel. 

Izraelský minister obrany Yoav Gallant predtým povedal, že ministerstvo ukončilo prípravy na reakciu na akýkoľvek možný scenár, ktorý by sa mohol vyvinúť v súvislosti s Iránom.

1. apríla Zbor islamských revolučných gárd (IRGC) oznámil, že pri izraelskom leteckom útoku na teheránsky konzulát v Damasku zahynulo sedem iránskych vojenských poradcov. Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí vyhlásil, že Teherán prinúti Izrael, aby sa za útok kajal, zatiaľ čo prezident Ebrahím Raisí prisľúbil, že útok nezostane bez odozvy. Izrael sa zatiaľ nevyjadril k zodpovednosti za nálet. Hovorca Izraelských obranných síl kontradmirál Daniel Hagari však pre CNN uviedol, že podľa údajov izraelskej armády nebol cieľom útoku iránsky konzulát, ale vojenské zariadenie IRGC, ktoré bolo podľa neho iba zamaskované ako civilná budova. 

Ak Irán zaútočí, Izrael podnikne odvetný útok – uviedol najvyšší diplomat

Jeruzalem podnikne odvetné kroky, ak naň Teherán zaútočí z iránskeho územia, povedal izraelský minister zahraničných vecí Israel Katz. “Ak Irán zaútočí na Izrael z jeho územia, Izrael podnikne odvetné kroky, pretože krajina si nemôže dovoliť tolerovať takéto útoky vzhľadom na svoju zodpovednosť voči občanom,” povedal Katz pre rozhlasovú stanicu Kan. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *