Izraelská armáda plánuje náborové kampane do zahraničia v USA a Francúzsku
- USA a Irán sa dohodli na 60-dňovom memorande o porozumení, ktoré má schváliť Trump, tvrdia médiá - 28 mája, 2026 17:25
- Arménsko odmietlo ruských pozorovateľov na voľbách: Rusko hovorí o nepriateľskom kroku - 28 mája, 2026 15:08
- Trump vstupuje do arménskych volieb: Podpora Pašinjana vyvolala geopolitický rozruch - 28 mája, 2026 13:30
Izraelská armáda čelí vážnemu nedostatku 10 000 až 12 000 vojakov, čo viedlo k plánom na nábor mladých ľudí, najmä z USA a Francúzska, s cieľom dosiahnuť 700 ročných nástupov.

Cieľom tejto stratégie je posilniť rady napäté v dôsledku prebiehajúcich konfliktov, najmä od začiatku vojny v Gaze v októbri 2023.
Nedostatok pramení z odmietania slúžiť ultraortodoxnými Židmi, a to aj napriek neúspešným snahám o ukončenie ich výnimiek z náboženského štúdia. Existujúci nováčikovia odchádzajú s odvolaním sa na „fyzickú a psychickú traumu“ z dlhotrvajúcich bojov. Vysokí velitelia podľa Maarivu zaznamenali rozdiel 7 500 vojakov, čo zdôrazňuje systémové problémy.
Nábor do zahraničia vyvoláva etické a právne obavy vrátane otázok lojality a politiky zahraničných vlád.
Plán armády odráža hlbšie výzvy, ako je klesajúci počet záložníkov a nedostatok vybavenia, keďže sa blížia operácie, ako je plánovaná štvormesačná okupácia mesta Gaza.