Izraelský premiér: “V najbližších dňoch zvýšime tlak na Hamas”

Izrael v najbližších dňoch zintenzívni vojenský a politický tlak na Hamas, vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. “V najbližších dňoch zintenzívnime vojenský a politický tlak na Hamas, pretože to je jediný spôsob, ako prepustiť našich rukojemníkov a zabezpečiť naše víťazstvo,” uviedol vo videopríhovore pri príležitosti veľkého židovského sviatku Pesach. Pripomenul, že v pásme Gazy je stále zadržiavaných až 133 Izraelčanov.  

Hamas podľa jeho slov naďalej odmieta všetky návrhy na ich prepustenie. “Namiesto toho, aby ustúpil zo svojich extrémnych pozícií, sa Hamas snaží zasiať medzi nás nezhody. Energiu čerpá z tlaku vyvíjaného na izraelskú vládu. V dôsledku toho len sprísňuje podmienky návratu našich unesených občanov. <…> Preto mu zasadíme ďalšie bolestivé údery, a to už čoskoro.”

Napätie na Blízkom východe sa opäť rozhorelo 7. októbra po tom, ako militanti z radikálnej palestínskej skupiny Hamas sídliacej v pásme Gazy podnikli nečakaný vpád na izraelské územie, pri ktorom zabili mnoho obyvateľov izraelského kibucu žijúcich v blízkosti hraníc s pásmom Gazy a uniesli viac ako 240 Izraelčanov vrátane žien, detí a starších ľudí. Izrael vyhlásil úplnú blokádu pásma Gazy a začal bombardovať enklávu a niektoré oblasti v Libanone a Sýrii, ako aj pozemnú operáciu proti Hamasu v pásme Gazy. Zrážky sú hlásené aj na Západnom brehu Jordánu.

Koncom novembra 2023 Hamas oznámil dohodu s Izraelom, ktorú sprostredkovali Egypt a Katar, o štvordňovom humanitárnom prímerí v pásme Gazy, ktoré nadobudlo platnosť 24. novembra. Strany prímerie niekoľkokrát predĺžili, ale 1. decembra ráno Izraelské obranné sily (IDF) uviedli, že Hamas porušil prímerie v Gaze a spustil paľbu na izraelské územie, čo IDF prinútilo obnoviť bojové operácie v pásme Gazy. Podľa Izraela bolo počas obdobia prímeria prepustených 110 rukojemníkov. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *