Jedna anketa uprednostňuje Babiša, druhá Pavla. Podľa oboch Nerudová mierne stráca.

Bývalý premiér a predseda ANO Andrej Babiš by teraz podľa volebného modelu Ipsos získal v prvom kole prezidentských volieb 28,6 percenta hlasov. Tesne za ním by bol bývalý vysokopostavený predstaviteľ NATO a českej armády Petr Pavel s 27,8 percentami. Naopak, podľa agentúry Median  by Pavel vyhral prvé kolo s 29,5 percentami hlasov pred Babišom, ktorý by získal 26,5 percenta hlasov. Podľa oboch prieskumov verejnej mienky by podľa agentúry Median obsadila tretie miesto bývalá rektorka Mendelovej univerzity Danuše Nerudová.

Predpokladané výsledky po 1. volebnom kole podľa agentúry Median a Ipsos

V porovnaní s decembrovým prieskumom Ipsos klesol Babiš približne o percentuálny bod a Nerudová stratila pol bodu. Naopak, Pavel sa zlepšil o 2,5 bodu.

Ipsos uviedol, že výsledky troch kandidátov, ktorí by bojovali o víťazstvo v prvom kole, sú v rozmedzí štyroch percentuálnych bodov, takže nie je jasné, ktorý z nich by vyhral voľby v daný deň. Hranica chyby sa pohybuje od plus alebo mínus tri body pre kandidátov s vysokou podporou až po plus alebo mínus 1,2 bodu pre kandidátov s malou podporou.

Podľa Ipsosu má najväčší volebný potenciál Pavel, ktorý by teraz mal v prvom kole 38,8 percenta hlasov, ak by za neho hlasovali všetci tí, ktorí o ňom aspoň zvažujú. Nerudovej potenciál je 35,2 percenta a Babišov 34,2 percenta. Pri určovaní volebného potenciálu môžu respondenti vymenovať viac zvažovaných kandidátov, takže súčet ich výsledkov je vyšší ako sto percent.

Volebný potenciál jednotlivých kandidátov

Podľa Ipsosu má predseda ANO najsilnejšie jadro voličov. “Najslabšie jadro z kandidátov na prvých troch miestach má Danuše Nerudová s 13,2 percenta voličov,” uviedla agentúra.

Median tiež skúmal podporu v hypotetickom druhom kole. Pavel a Nerudová by podľa neho porazili Babiša s tromi pätinami hlasov. Pavel by vyhral finále nad Babišom s 59 percentami hlasov, Nerudová so šesťdesiatimi percentami hlasov. Osem percent voličov by v oboch prípadoch bolo nerozhodnutých. Podľa Medianu by možný súboj medzi Pavlom a Nerudovou vyhral generál s 56 percentami hlasov a 17 percentami nerozhodnutých.

Bývalá rektorka Nerudová klesla o 6,5 percentuálneho bodu v porovnaní s decembrovým volebným modelom agentúry Median. Na druhej strane, Babiš a Pavel sa od decembra mierne zlepšili.

Očakáva sa, že volebná účasť bude 67 percent

Ipsos zároveň pripomenul, že prieskum sa uskutočnil pred nedeľňajšou debatou prezidentských kandidátov v Českej televízii, počas ktorej sa líder odborových zväzov Josef Středula vzdal svojej kandidatúry a podporil Nerudovú. Podľa modelu Ipsos by Středula v prvom kole volieb pred touto debatou získal 2,2 percenta hlasov, podľa agentúry Median 2,5 percenta hlasov.

Tu je potrebné spomenúť aj pondelkové rozhodnutie Mestského súdu v Prahe, ktorý oslobodil bývalého predsedu vlády a prezidentského kandidáta Andreja Babiša (ANO) v prípade “Čapí hnízdo. Aj toto môže výrazne ovplyvniť volebné výsledky.

V období od 5. do 9. januára sa na každom z prieskumov Ipsos a Median zúčastnilo približne tisíc ľudí.

Zdroj: Ipsos.com/CT24

Možno Vás bude zaujímať